Розмарин справжній, або лікарський — невеликий, 60-120 сантиметрів заввишки, кущик родини губоцвітних. (Хоча іноді він може сягати двох метрів у висоту і виглядати гіллястим кущем). Ця вічнозелена рослина в Україні зустрічається лише на території Криму, теплий клімат якого близький до її рідного західного Середземномор’я.
Розмарин починає цвісти вже у лютому і квітує по травень. Іноді зацвітає у березні, якщо росте на родючому фунті і має достатньо сонця. За пах маленьких ніжно-лілових квітів, зібраних у гроновидні суцвіття на вкорочених молодих пагонах розмарину, нагадує запах ялини. Потреш таку гілочку пальцями — і відчуваєш ніжний хвойний аромат.
Походження рослини пов’язували з народженням Афродгти, богині кохання, з піни морської, недаремно розмарин називають «морською росою».
У Стародавньому Римі та Греції цією рослиною прикрашали житла. Вважалося, що разом із запахом розмарину боги шлють людині приємні сни. Гілочка розмарину під ліжком захищала людей, що спали, від різних негараздів. У Середньовіччі, на святкові обіди та Різдво. Страви також оздоблювали розмарином. Вважалося, що подарована коханому гілочка розмарину втілює у життя побажання щастя та вічної молодості. А на весіллі гілочкою розмарину, прикрашеною золотом і стрічками зустрічали гостей.
У давнину цілителі обтирали руки настоєм розмарину перед оглядом хворого, а листя, змішане з ягодами ялівцю, підпалювали у кімнаті для швидшого одужання. Вважали, що він лікує душу і тіло після важких довготривалих хвороб, заспокоює нервову систему, і водночас виводить людину з депресивного стану. Тому товчене листя розмарину загортали у лляну тканину і прив’язували до правої руки.
Лікування
На думку знахарів, розмарин зігріває людину внутрішньо. I хоч лікарі та вчені в це не вірили, але досліджували рослину і зробили висновок, що розмарин за своєю дією дуже схожий на арніку, адже ефективно лікує дрібні суглоби.
Для лікування використовують листя і верхівки пагонів. Ще лікар-священик Себастьян Кнейп захоплювався розмарином і вважав, що він покращує травлення, лікує всі хвороби шлунково-кишкового тракту та серця. Навіть коли «серце у воді» (перикардити), розмарин може допомогти.
Останнім часом мало хто досліджує цю цілющу рослину. Можливо, тому і не використовують її у лікуванні. Частіше застосовують у косметиці: готують розмаринові ванни, обтирання, компреси на шкірі.
Жінки, приймаючи ванну з розмарину відчувають себе королевами. Можливо, через те, що раніше лише королеви могли собі таке дозволити. За Шексліром існувала навіть відома «вода королеви угорської».
З розмарину готують лосьйони, які покращують ріст волосся, надають йому блиску, а на обличчі попереджують появу зморшок. Такий засіб навіть усуває головний біль і покращує пам’ять.
Лосьйон з розмарину
Візьміть 1 ст. ложку суміші листя і квітів розмарину, залийте склянкою окропу. Прокип’ятіть і вмивайте обличчя, не витираючи його. Такий постійний догляд за обличчям зробить шкіру молодою.
Гіпотоніки часто застосовують для підвищення тиску заманиху, женьшень, лимонник китайський або елеутерокок. Але ці рослини збуджують нервову систему. Натомість, розмарин нормалізує тиск, не впливаючи на неї.
Настій з розмарину від гіпотонії
Столову ложку листя і квітів розмарину заливають склянкою окропу. Настоюють 10 хв., проціджують. У проціджений настій додають 1 ч. ложку меду. Вживають по 1 ст. ложці за 20-30 хв. до вживання їжі
Такий самий настій можна використовувати для полоскання ротової порожнини та горла за ангіни і кашлю.
Нині гінекологи навіть не уявляють. як можна лікувати хворих жінок (особливо під час клімаксу) без розмарину. Саме він налагоджує місячні, усуває кровотечі, які супроводжуються головним болем, безсонням, слабкістю і навіть депресією.
Жінки можуть приготувати собі відвар з листя розмарину.
Відвар розмарину для лікування жіночих хвороб
2 ч. ложки подрібнених листочків заварити склянкою окропу, потримати на слабкому вогні або водяній бані 15 хв. Відставити, щоб прочахло. Процідити і вживати по півсклянки тричі на день за 30 хв. до вживання їжі.
А щоб не робити відвари щодня. можна приготувати настоянку.
Настоянка з розмарину
2 ст. ложки сировини залити 100 г горілки. Настоювати тиждень і вживати по 10 крапель тричі на день за 30 хв. до вживання їжі.
Чоловікам розмарин чудово допомагає за імпотенції. Тому у східних країнах вважають, що рослина дарує радість кохання. Там духмяний розмарин носять на тілі у гарних мішечках з тканини.
Окрім настоїв, ванн, його можна додавати до їжі (других страв, соусів, салатів) як прянощі. Молоді ніжні пагони використовують замість лаврового листа.
Це допомагає навіть тим, у кого порушений мозковий кровообіг і особливо тим у кого був інсульт і мікроінсульт. Кожен може скористатися розмарином за перевтоми і вегето-судинної дистонії.
Чоловікам можна без застережень вживати вино з розмарину.
Вино з розмарину
Нарізати жменю розмарину, покласти у пляшку і залити білим столовим вином (2 ст. ложки подрібненої рослини – на 0,5 л вина). Настоювати 12 год. Потім процідити і вживати по 1 ст. ложці через півгодини після вживання їжі.
Вживати можна, допоки не з’явиться відчуття значного полегшення.
Можна також з розмарину приготувати вино для людей старшого віку, а також для знесилених, людей зі зниженим кров’яним тиском, життєвим тонусом, слабкими судинами.
Зміцнюючий засіб з розмарину
Змішайте 50 г листя розмарину, 15 г плодів глоду і 15 г родзинок. Можна ще додати подрібнені листки і квіти глоду (по 10 г). З г корінців і 1 г квітів деревію. Цю суміш залийте 2 л червоного вина, додайте 1 ст. ложку меду та настоюйте 12 днів. Щодня струшуйте по 10 разів зверху вниз. Процідіть і зберігайте у темній пляшці.
Вживайте як тонізуючий, омолоджуючий та зміцнюючий засіб.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини, Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.