Як деяким людям вдається залишатися здоровими навіть у люті морози і нестійке міжсезоння? Все просто – вони живуть в гармонії з собою.
Саме гармонійні відносини душі і тіла допомагають уникати хвороб. Як часто ми говоримо: «Усі хвороби від нервів». І це не просто крилатий вислів, медицина придумала спеціальний термін для такого явища – психосоматика.
Негативні емоції ослаблюють імунну систему, роблять організм більш уразливим для хвороб. Будь-яке емоційне переживання відбивається на внутрішніх органах або частинах нашого тіла.
Психосоматика грунтується на простому механізмі психологічного захисту. Це свого роду витіснення. У житті кожного з нас періодично трапляються неприємності, про які ми воліємо забути. Це можуть бути проблеми в різних сферах життя: міжособистісне спілкування, недосягнута мета, нездійснені мрії, пригнічені емоції. Найчастіше ми не намагаємося навіть проаналізувати що відбувається, що призводить до витіснення – проблеми «скупчуються» на фізичному рівні, на рівні тіла і фізичного болю.
Якщо ви страждаєте від порушень травної системи, від виразки або гастриту, цілком імовірно, що ці хвороби стали психосоматичними реакціями на підвищений рівень стресу. У декого в період стресу або депресії загострюються шкірні захворювання, а у когось починаються болі в спині. В останньому випадку, наприклад, ви можете звинувачувати незручний диван або малорухливий спосіб життя. Насправді вам просто не вистачає підтримки близьких людей. І зовсім не обов’язково, що підтримки мало, але вам її не вистачає, і ви навіть собі в цьому не зізнається. Як результат, проблема намагається достукатися до свідомості через фізичний біль.
Психологія навчилися по психосоматиці визначати багато проблем. Так, головні болі, як правило, є ознакою страху і невпевненості, а також зайвої самокритики. Мігренню страждають занадто дратівливі і люди, що прагнуть до досконалості. Ті, хто часто думає про грошову проблемі, як правило, відчувають біль і дискомфорт у попереку.
До речі, травми, удари і садна – не завжди випадковість. Вони теж сигналізують про необхідність спокою і відпочинку.
Звичайно, не кожну хворобу можна вилікувати «самокопанням». Візит до лікаря часто буває необхідний. Але якщо наступного разу у вас щось заболить без видимої причини, не кидайтеся відразу до аптечки за рятівною пігулкою. Просто запитайте у себе: чому в мене болить? Відповідь шукайте не тільки в фізичному стані свого тіла, але також проаналізуйте душевний і емоційний настрій.