“Ерозія” шийки матки: міфи і реальність

Ерозія шийки матки – гінекологічне захворювання, необізнаність про яке веде до породження багаточисельних міфів, що лякають жінок. Розглянемо та спробуємо розвіяти ці міфи по порядку.

Матка представляє собою жіночий статевий орган, призначений для виношування плоду. Вона має грушоподібну форму та закінчується горловиною, яка і є шийкою матки. Шийка матки передбачає наявність спеціального каналу, через який виходить менструальна кров та новонароджена дитина. Покриття каналу – це циліндричний епітелій, сама ж поверхня матки представлена пласким епітелієм . А ось коли циліндричний епітелій з яких-небудь причин опиняється на місці плаского епітелію, тоді і говорять про ерозію шийки матки.

Насправді термін «ерозія шийки матки» не коректний по відношенню до описаного її хворобливого стану. Від латинської «ерозія» – «роз’їдати», тобто передбачається дефект або виразка епітелію, що трапляється вкрай рідко – у 3-5% в результаті механічних або хімічних пошкоджень і загоюється без медичного втручання протягом 3-14 днів. Тобто 97% діагностованих ерозій – неправильне розташування епітелію каналу шийки матки.

Міфи

Отже, міф перший: ерозія шийки матки виражається дефектом слизової оболонки.

Причини такого стану слизової можуть бути різні:

1) Нестабільність гормональної системи молодої жінки 23-25 років;

2) «вроджені» ектопії – мається на увазі неправильне розміщення циліндричного епітелію шийки матки, що дістається від матері у період вагітності. Саме з цієї причини світова практика лікування ерозії шийки матки починається із спостереження, так як до 23-25 років подібна ерозія може самовилікуватися здоровим організмом в період стабілізації гормонального балансу;

3) травмування шийки під час пологів, абортів, вискрібань, після яких епітелій не займає нормального положення, і шийка не складається разом.

Лікування

У яких же випадках необхідне лікування ерозії шийки матки? І взагалі, чи необхідне її лікування, адже по периферії від ерозії розташовані і запасні, резервні клітини, які можуть перетворитися в здорові клітини як поверхні шийки матки, так і каналу шийки.

За допомогою усіх видів консервативного лікування ерозії шийки матки – фітотерапія, свічки, тампони, гірудотерапія – направлені на відновлення нормальної функціональності яєчників, а також на перевтілення клітин у багатошарові. Небезпека полягає у тому, що саме ці резервні клітини можуть перевтілюватися як у здорові, так і піддатися мутації та перетворитися на передракові, а після низки змін і в ракові (міф другий: ерозія шийки матки без лікування викликає рак). Доведено, що провокує ці патологічні процеси у 97% випадків вірус папіломи людини, а не ерозія шийки матки.

Діагностика

Щоб точно встановити, які процеси відбуваються у тканинах шийки матки, мало одного огляду за допомогою дзеркал, тут без кольпоскопії (огляд під мікроскопом)не обійтися. Центр Сімейної Медицини пропонує обстеження за допомогою сучасного кольпоскопа, оснащеного відеосистемою, яка допоможе зафіксувати отримані результати у комп’ютері та перенести їх на флешку чи диск. Пройшовши кольпоскопію, ви побачите істинний стан шийки матки, а спеціалісти нашого центру зроблять висновки, якого характеру ерозія, чи не властиві їй небезпечні зміни. Крім того, ви отримаєте рекомендації, на якому лікуванні зупинитися: консервативному чи стимулюючому загоювання ерозії.

Сучасні методи лікування

Сьогодні існує декілька методів, які виліковують ерозію:

1) Хімічні препарати: солковагін, ваготил. Цей метод використовується рідше через багато чисельність процедур, а також він рекомендується жінкам, які не народжували і тим, у кого ерозія має «гарні» краї.

2) Діатермокоагуляція, або простіше – припікання. Це перевірений, але доволі жорсткий метод, що несе ускладнення.

3) Кріодеструкція (замороження). Цей метод відрізняється легкістю та нешкідливістю, але мінусом є те, що складно вгадати глибину та площу впливу на шийку матки, а також йде тривале відновлення (1,5-2 мес.)

4) Лазеротерапія – ефективний, але доволі тривалий метод, який протипоказаний тим, хто не народжував.

5) Радіохвильова хірургія – найрозповсюдженіший та схвалений у світі метод , що відрізняється простотою, оперативністю, щадною процедурою, практично без ускладнень та кровотеч. Завдяки цьому методу шийка матки немовби шліфується на 1-3 мм в глибину. Крім того, загоювання проходить доволі швидко – до 1 місяця.

Консультація та рекомендації

В нашому медичному центрі ви можете отримати консультацію спеціалістів з будь-якого методу, який цікавить вас, пройти кольпоскопію та вилікувати ерозію за допомогою новітнього у радіохвильовій хірургії апарату «Сургітрон».

Якщо при лікуванні ерозії вас хвилюють інфекції, грибки, трихомонади або хламідії (міф третій: ерозію породжують інфекції), то вони просто не дають можливості резервним клітинам трансформуватися у здорові багатошарові поверхні шийки матки. Результатом може стати те, що ерозія не загоюється самостійно до 23-25 років, також у здорових жінок може статися гормональний дисбаланс. Хламідії здатні знизити імунітет шийки матки до вірусу папіломи людини, що і може призвести до дисплазії (передраковий стан шийки).

Це свідчить про те, що лікування інфекцій необхідне, але під суворим наглядом лікаря, після ретельного обстеження. Адже для вас важливі не самі результати аналізів, а ваше здоров’я. Встановлено, що у піхві мирно вживаються 40-45 видів різноманітних мікроорганізмів і «вискоблювання» частіше набагато шкідливіше, ніж несвоєчасне лікування.

Якщо вас хвилюють дані питання, спеціалісти нашого центру нададуть вам вичерпні консультації.