Найбільш поширеними предметами, що передбачають економію енергії, є енергозберігаючі люмінесцентні лампи. Не можна сказати, що це абсолютно нове в нашому житті джерело світла, швидше, подальше продовження розвитку відомих вже раніше люмінесцентних ламп, але тепер в компактному їхньому варіанті. Існують ще й металогалогенні та інші газорозрядні лампи, використання яких в перспективі збереже велику кількість енергії для нащадків.
Природа дії люмінесцентних, металогалогенних, а також ламп накалювання влаштована таким чином, що вони створюють невидимі для людського ока коливання світлового потоку. Напевно, кожен помічав, як, наприклад, при роботі люмінесцентних ламп, в яких не дуже висока частота, відбувається мерехтіння. В умовах тривалого знаходження людини при такому освітленні її очі швидко втомлюються, як наслідок це може відбитися на зорі.
Самими нешкідливими для людського ока є галогенні лампи, а ось люмінесцентні при постійному використанні можуть стати причиною серйозного погіршення зору. Зокрема в США компактні люмінесцентні лампи визнані найбільш небезпечними для людини, причому не тільки для зору, а й для здоров’я в цілому.
Вся справа в будові і принципі роботи такої лампи. Основними складовими компактної енергозберігаючої лампи є цоколь, скляна колба і електронний блок. Скляна колба цієї лампи наповнена парами ртуті і інертним газом аргоном, а внутрішні стінки покриті люмінофором. Після тривалих досліджень компактних люмінесцентних ламп дослідниками було виявлено як безперечний позитивний вплив на енергозбереження, так і негативний вплив на здоров’я тих, хто живе, працює і навчається з такими лампами.
Звичайно, сама наявність цієї компактної лампи не може згубно впливати на здоров’я, поки лампа ціла. Але лампи мають властивість розбиватися, і в цьому випадку в повітря потрапить небезпечна для здоров’я кількість парів ртуті.
Також небезпека полягає в ультрафіолетовому випромінюванні, яке виробляють енергозберігаючі лампи, зокрема флуоресцентні. Правда, така небезпека обмежується радіусом у двадцять сантиметрів, але як часто ми любимо розташовуватися поряд з палаючим світильником або торшером. Крім того, новонародженим та людям з деякими видами шкірних захворювань таке світло взагалі протипоказане.
Ще однією негативною особливістю компактних люмінесцентних ламп є їх здатність до створення електромагнітного випромінювання, частота якого може доходити до 300 МГц, в той час як звичайні лампи ніякого випромінювання, крім тепла і світла, не утворюють. Дослідники встановили, що у зв’язку з цим енергозберігаючі лампи є джерелом електромагнітного радіочастотного випромінювання, інтенсивність якого перевищує гранично допустимі норми і в залежності від потужності лампи радіус цього небажаного випромінювання варіюється. Так, лампа, укріплена під стелею, не несе небезпеки здоров’ю, а от нічники, бра і настільні лампи знову небезпечні.
Не можна сказати, що енергозберігаючі лампи стають причиною якихось специфічних захворювань, але вони цілком по своїм діям можуть стати каталізатором хвороб, як правило, нервової системи, імунної і серцево-судинної системи. Організм сприйме такий вплив як додатковий несприятливий фактор, до якого треба адаптуватися, додатково витрачаючи життєві ресурси.
Резюмуючи все вище сказане, найбільш недовірливі можуть зовсім відмовитися від компактних енергозберігаючих ламп. У побутових умовах їх застосування стане безпечним, якщо слідувати декільком простим правилам безпеки.