Дизентерія

Дизентерія – це інфекційне захворювання, яке викликається дизентерійною паличкою та протікає з ураженням слизової оболонки товстого кишечника.

Клінічно дизентерія проявляється переймоподібними болями у животі, загальним нездужанням, рідким частим проносом, який може бути з домішками крові та слизу

Збудники захворювання мало стійкі  у зовнішньому  середовищі, мають форму паличок. Гинуть вмить при температурі 100 С, в калових масах гинуть через декілька годин, впродовж півгодини гинуть при температурі 60 С.

Джерелом інфекції є хворі люди, які хворіють на гостру або хронічну форми, а також бактеріоносії. Найбільш небезпечними є люди з гострою формою захворювання, яке протікає легко.

Симптоми

Хвороба починається швидко. На початку вона характеризується головним болем, підвищенням температури тіла, зниженням артеріального тиску, зниженням апетиту, почуттям розбитості, жару, ознобом.

Уражається шлунково-кишковий тракт. Проявляється ураження спочатку розлитими, тупими болями по всьому животі. Болі мають постійний характер. Пізніше вони стають переймоподібними, більш гострими, локалізуються частіше зліва у нижніх відділах живота. Перед випорожненням кишечника болі  посилюються.

Легка форма дизентерії

Легка форма дизентерії характеризується короткочасною лихоманкою (від декількох годин до 1-2 діб), до 38°С підвищується температура тіла. Болі в животі помірні, особливо перед випорожненням кишечника.

Випорожнення кашкоподібного характеру або напіврідкі. У калі не спостерігаються домішки крові та слизу. До 10 разів на добу спостерігається акт дефекації.  Інтоксикація та діарея зберігаються від одного до трьох днів. Одужання повне наступає через два-три тижні.

Середньо-важка форм

Дана форма захворювання починається швидше. Температура  тіла підвищується до 38-39°С та продовжує триматися від декількох годин до двох-чотирьох діб.

Турбує хворого головний біль, загальна слабкість, відсутність апетиту, запаморочення. В найближчі дві-три години до вищеперерахованих симптомів приєднуються кишкові розлади.

Появляється у нижній частині живота переймоподібний періодичний  біль, почуття незавершеного акту дефекації, помилкові та часті позиви до випорожнення. До десяти-двадцяти разів на добу спостерігається частота стільця. Випорожнення у дуже малій кількості, складаються часто з одного слизу та із прожилками крові.

Під час середньо-важкої форми присутня блідість шкіри, підвищена дратівливість. Язик сухуватий, вкритий білим густим нальотом. Діарея та інтоксикація тривають від 2 до 4-5 днів. Не раніше чим через 1-1,5 місяць нормалізуються всі функції організму.

Важка форма

Важка форма дизентерії починається дуже швидко, із порушенням роботи серцево-судинної системи та вираженою інтоксикацією

Вкрай швидко починається хвороба. Хворі скаржаться на підвищення температури тіла до 40°С, на повну відсутність апетиту, запаморочення при пробі встати з ліжка, мерзлякуватість (особливо в кінцівках), різку загальну слабкість, сильний головний біль.

Нерідко появляється блювота, гикавка, нудота. Турбує біль в животі, який супроводжується частими позивами до акту дефекації та сечовипускання. Число випорожнень за добу важко порахувати. Від п’яти до десяти днів триває розпал хвороби. Період розпалу хвороби триває 5-10 днів. Період одужання відбувається повільно

Хронічна форма дизентерії встановлюється лише у тому випадку, якщо захворювання триває більше 3 місяців.

Ускладнення

Найчастішими ускладненнями дизентерії є:

  • Перитоніт,
  • Інфекційно-токсичний шок,
  • Пневмонія,
  • Інфекційно-токсичне ураження нервової системи.

Лікування

Лікування проводиться в стаціонарі інфекційного відділення.

Звертайтеся до Центру Сімейної Медицини в м. Кам’янець-Подільському за адресою: вул. Драгоманова, 14а, для індивідуальної програми з профілактики та лікування згідно з діагнозом вашого здоров’я. Наші спеціалізовані лікарі готові надати якісні медичні послуги та надійні поради.