Материнство – головне призначення кожної жінки. На жаль, можливість виносити і народити здорову дитину дана не всім жінкам. З кожним роком збільшується число пацієнток з невиліковними спадковими захворюваннями, які хочуть, але не можуть мати власних дітей. Однак в області ембріології в останні роки здійснилися серйозні просування, що дає надію навіть в самих безнадійних випадках. Одним з останніх методів став тристоронній метод запліднення.
Дитина від трьох батьків? Для багатьох скептиків саме формулювання питання може здатися неприйнятним. Водночас зовсім недавно Великобританія стала першою країною світу, яка дала «зелене світло» на штучне запліднення з доповненням генного матеріалу третьої особи.
У чому суть тристороннього запліднення?
Голова Британського управління із запліднення і ембріології людини Саллі Чешир розповів про неї просто: «Технологія складна, але мета її проста – зробити так, щоб важкі, а іноді й смертельні спадкові захворювання не передавались від матері до дитини».
Передбачається, що за допомогою методу тристороннього штучного запліднення можливо звільнити мітохондріальну ДНК зародка від дефекту, який можете передаватися у спадок від матері. Тобто ядро материнської яйцеклітини з дефектними мітохондріями буде переноситися в здорову донорську яйцеклітину.
Усередині кожної клітини знаходиться мікроскопічна структура – мітохондрія. Вона забезпечує наповнення клітини енергією. Саме ДНК цієї структури передається по материнській лінії. Зокрема, через неї передаються сліпота, м’язова атрофія, серцеві захворювання і навіть летальний результат. В ході досліджень було встановлено, що донорські клітини запобігають настільки небезпечним захворюванням. Крім того, повністю виключається небезпека цієї процедури для здоров’я матері.
Можливість застосування даного методу з’явилася у десяти британських пар. При цьому батьки повинні усвідомлювати, що це впровадження залишить генетичний слід донорського матеріалу в ДНК майбутнього малюка.
Генетики застосовують два методи для отримання материнського ДНК і поміщення його в донорську яйцеклітину зі здоровими мітохондріями. Результатом обох є зародок майбутньої дитини з ДНК від трьох людей.
Британський уряд вже до кінця поточного року має намір внести відповідні зміни до законодавства. Тим не менш, існує чимало противників даного методу, які вважають його не етичним.
В процесі публічної консультації було порушено питання про втручання в спадковість на новому рівні розвитку медицини. Противники методу застерігають про непередбачувані наслідки «потрійного» батьківства. Багато членів британського парламенту всерйоз стурбовані, що нові технології будуть використовуватися для створення «дітей на замовлення». Вони вважають, що є й інші способи пізнати щастя материнства: традиційне штучне запліднення або усиновлення дитини.
Водночас нові положення, які готуються в законодавство, припускають, що ім’я третього донора не розголошуватиме, а за здоров’ям дитини слідкуватимуть до кінця її життя.
Наш гінеколог-репродуктолог готовий надати професійну консультацію та допомогти вирішити питання щодо репродуктивного здоров’я. Здоров’я та комфорт в надійних руках