Немовля неспокійне, кричить. Що робити матері? Як заспокоїти дитя?
Передовсім не панікуйте, а спробуйте спокійно проаналізувати ситуацію. Можливо, в кімнаті задушливо, гаряче, важке повітря. Це може порушити сон дитини, бути причиною її неспокою, плачу.
Кімнату, де спить немовля, слід регулярно провітрювати (у будь – яку пору року). Температура повітря в ній має підтримуватися в межах 20-22°С. Якщо опалення центральне, потрібно не допускати підвищеної сухості повітря. А для цього кілька разів на день варто протирати підлогу вологою ганчіркою.
Ліжечко дитини не слід завішувати занавісками: це зменшить доступ повітря, порушить вентиляцію. Дитині має бути зручно у ліжечку. Замість пухової перини краще покласти стандартний або набитий сіном чи морською травою матрац. Подушка має бути невеличкою.
Причиною неспокою й плачу дитини часто буває й те, що маля туго сповили. Мамам варто знати: туге сповивання дуже шкодить здоров’ю немовляти. Матері, які після купання або зміни пелюшок сповивають дитину так, що вона не може зробити жодного вільно¬го руху, чинять дуже нерозумно. Окрім того, туго сповитому малюку важко дихати. Частота дихання у немовлят – 40-45 вдихів за хвилину (після десяти років – 16-15). Внаслідок недостатньої рухомості грудної клітки їхні легені ще не можуть належно розширюватися, тому дихання немовлят є переважно діафрагмальним. Це ще одна причина того, що маленьких діток не можна туго сповивати. Вільно сповите маля, яке може рухати і ручками, і ніжками, розвивається найкраще.
Матерям потрібно дуже уважно оглядати шкіру дитини: чи немає попрілостей, почервоніння, слідів укусів комах, чи не залишає слід на шкірі рубець пелюшки. Усі ці причини дитячого неспокою можна легко усунути.
Багатьом мамам, коли дитина неспокійна, коли вона плаче, здається, що дитина голодна, що забракло молока. Непогано було б мати вдома медичні терези і зважувати немовля перед годуванням і після – таким чином визначати, скільки молока висмоктало маля. Дуже важливо уважно стежити за вагою дитини.
Материнське молоко – найкраща й найнеобхідніша їжа для новонародженого, яка забезпечує нормальний розвиток дитини. Що раніше після народження починають годувати дитину материнським молоком, то краще для її здоров’я. Якщо маля не приклали до грудей матері у перші півгодини-годину його життя, то дитину позбавили найголовнішого – молозива, яке забезпечує захист новонародженого від агресивного впливу зовнішнього середовища з перших хвилин появи на світ, сприяє «увімкненню» імунітету дитини, тобто захисних сил її організму.
Материнському молоку немає замінників. Жодні штучні молочні суміші не можуть дорівнятися до нього. Більше того, вони містять шкідливі для здоров’я немовляти речовини, які є причиною виникнення алергії, діареї тощо.
Отже, якщо мати відчула, що молока у неї мало, то лактацію можна активізувати за допомогою лікарських рослин та іншими народними методами.
Допоможе активніше виробляти молоко насіння кропу запашного.