Яєчники – жіночі органи репродуктивної та ендокринної систем. Обидві ці системи функціонують в тісному взаємозв’язку між собою. Відмінною рисою нормальної роботи яєчників і виконання ними репродуктивних завдань є регулярний менструальний цикл.
Щомісяця гормональні та морфологічні процеси яєчників закінчуються дозріванням яйцеклітини, готової до запліднення. Вихід яйцеклітини в порожнину матки називається овуляцією. При порушенні цього процесу можлива затримка овуляції і дефіцит стероїдних гормонів.
В процесі старіння кількість фолікул яєчника зменшується, знижуються репродуктивні здібності, і настає повне і необоротне припинення менструацій – менопауза. Середній вік менопаузи для жінок – 51 рік.
Дисфункція яєчників – це їх нездатність повною мірою виконувати свої функції. У жінок молодше 40 років порушення проявляються слабкою ендокринною або репродуктивною функцією яєчників, жінка не може завагітніти, у неї можуть з’являтися захворювання репродуктивних органів.
Дисфункція яєчників може бути викликана первинним розладом або порушенням всередині цього органу, а також вторинними причинами, такими як порушення роботи гіпофіза і гіпоталамуса, які не в змозі забезпечити достатню кількість гонадотропіну.
Первинна дисфункція яєчників (передчасне згасання функції яєчників, передчасна менопауза) – це стан, що характеризується аменореєю, збільшенням кількості естрогенів і підвищенням сироваткових рівнів гонадотропінів у жінок молодше 40 років. При цьому у більшості жінок з дисфункцією яєчників репродуктивна функція зберігається багато років, на відміну від жінок, у яких згасання репродуктивної функції викликано природним процесом старіння.
Загальноприйнято естроген вважати «жіночим» гормоном, в той час як тестостерон – «чоловічим». У той же час обидва цих гормону є як в жіночому, так і в чоловічому організмі. Але у жінок більше естрогену, а у чоловіків – тестостерону.
Естроген грає важливу роль в статевому розвитку жінки, також він регулює менструальний цикл, впливає на функції жіночої репродуктивної системи. Але якщо рівень естрогену істотно перевищує норму, організм може зіткнутися з певними проблемами, серед яких і дисфункція яєчників.
Перевищення нормальних рівнів гормону може бути природним процесом, а може бути чимось спровокованим, наприклад, прийомом лікарських препаратів.
При несинхронізованих рівнях естрогену і тестостерону можуть з’явитися такі симптоми:
– набряк і болючість грудей,
– зниження статевого потягу,
– нерегулярні менструальні періоди,
– перепади настрою,
– головні болі,
– фіброцистичні новоутворення в грудях,
– збільшення ваги,
– випадання волосся,
– відчуття втоми і нестачі енергії,
– прохолодні кінцівки,
– проблеми із запам’ятовуванням,
– безсоння,
– інтенсивні симптоми ПМС.
У чоловічому організмі також можливий надлишок естрогенів, який проявляється наступними симптомами:
– безпліддя (при високому рівні естрогену кількість сперматозоїдів знижується в насінній рідини);
– гінекомастія (стимуляція зростання молочної залози у чоловіків);
– еректильна дисфункція.
Небезпека надлишку естрогенів для жінок ще й в тому, що при цьому підвищується ризик розвитку раку молочної залози і утворення злоякісних пухлин ендометрія.
Щоб зменшити рівень естрогенів, рекомендується дотримуватись деяких правил. Раціон необхідно збагатити вітамінами і мінералами. Дієта повинна бути збалансованою: овочі та фрукти, білок, корисні жири, достатня кількість клітковини. Естроген виділяється в кишечник, при затримці калових мас залишений там естроген всмоктується.
Нормалізує рівень естрогену і позбавлення від зайвих кілограмів. Корисні силові тренування, біг, йога. Чистка печінки від токсинів надає аналогічний ефект.
Ще один спосіб контролю естрогенів в організмі – зменшення кількості стресових ситуація, так само, як відмова від кофеїну, алкоголю та інших засобів, що стимулюють нервову систему.
Ефективний спосіб нормалізації рівня естрогенів – використання біодентічного крему з прогестероном (2%). Його необхідно наносити в кількості 2-2,5 грам, втираючи в шкіру обличчя, грудей, рук або живота раз в день.
Андрогени вважаються чоловічими гормонами, але в організмі жінки вони відповідають більш ніж за 200 процесів, а їх кількість навіть вище, ніж естрогенів. Головні андрогени – тестостерон і андростендіон.
У жінок андрогени виробляються яєчниками, наднирковими залозами і в жирових клітинах. Такі гормональні розлади як дефіцит або надлишок андрогенів досить поширені серед жінок. Андрогени стимулюють початок статевого дозрівання, ріст волосся на лобку і в пахвових западинах. Ці гормони регулюють функцію репродуктивної системи, м’язів, печінки, нирок, кісток. У дорослих жінок андрогени виконують роль синтезатора естрогенів і грають ключову роль в запобіганні втрати кісткової тканини, зберігають на стабільному рівні сексуальне бажання, дозволяють відчувати оргазмічні відчуття.
– акне,
– гірсутизм (надмірне зростання волосся на підборідді або верхній губі),
– облисіння або витончення волосся.
Лікування повинно бути переважно негормональним. Але якщо без гормонів не обійтися, приймають естрогени, присутність яких в організмі сприяє збільшенню кількості білків, що зв’язують андрогени і допомагають знизити вплив андрогенів на організм.