Дисбактеріоз — війна світів

За даними Всесвітньої асоціації здоров’я 90% населення земної кулі має проблеми шлунково-кишкового тракту. Найчастіше дискомфорт викликає дисбактеріоз. Ми всі багато разів чули це слово, але до кінця мало хто розуміє, що воно в собі несе.

Може здатися дивним, але синдром дисбактеріозу в більшості випадків характерний для цілком успішних, благополучних і захоплених кар’єрою людей, серед яких виявляються керівники, менеджери, співробітники компанії. І найбільша небезпека в тому, що на початку цей підступний дисбактеріоз ніяк не проявляється, тому ніхто й уваги на нього не звертає.

А він, тим часом, відчуваючи вседозволеність, повільно, але вперто починає псувати життя своєму господареві. От у того й починає настрій невчасно псуватися, сили пропадати, кар’єра йти під укіс. Пропонуємо розібратися в проблемі дисбактеріозу та знайти шляхи її усунення.

Що таке дисбактеріоз?

Дисбактеріоз кишечника являє собою синдром, при якому порушується баланс представників кишкової мікрофлори. Більшість учених не відносить дисбактеріоз до захворювань і вважають його не причиною, а наслідком багатьох захворювань. Взагалі питання дисбактеріозу викликає запеклі суперечки у вчених колах: його вважають або джерелом майже всіх захворювань, або просто мікробіологічними терміном, який не має великого значення.

Мікрофлора та її «мешканці»

Вчені стверджують, що людський організм населяє не менше 2 кг мікроорганізмів, 400 г з яких відведена бактеріям мікрофлори. Саме мікрофлора забезпечує нормальний газообмін в кишечнику, відповідає за відновлення клітин слизової оболонки, синтезує вітаміни, активізує кишкові ферменти, очищає організм від токсинів і т.д.

У кожної людини свій унікальний склад мікрофлори, який змінюється протягом життя. Але впливає на нього не тільки вік, але і пору року, і характер харчування. Виходячи з цього, важко сказати, яка мікрофлора є «нормальною».

При народженні дитини кишечник стерильний, але протягом перших годин життя він заселяється різними мікроорганізмами. Цей момент є моментом взаємної адаптації організму і бактерій, результатом якої стає формування екосистеми, в майбутньому непридатної для заселення новими мікроорганізмами. При цьому, мікрофлора дітей, які знаходяться на грудному і штучному вигодовуванні, розрізняється. У грудних немовлят вона наповнена біфідобактеріями, розмноження яких стимулює материнське молоко.

Мікрофлора дорослої людини заселена біфідобактеріями, лактобактеріями, кишковою паличкою, бактероїдами, ентерококами і т.д. Це «хороші» бактерії, які допомагають організму здійснювати процес травлення, жирового обміну, захищають від алергії, підтримують імунітет і навіть знижують ризик онкологічних захворювань.

При достатній кількості «хороших» бактерій будуть себе смирно вести «погані» бактерії — стафілококи, стрептококи, протеї та інші, яких у нас теж вистачає. Як тільки знизиться кількість корисних бактерій, відразу ж «приберуть владу в свої руки» шкідливі, тут-то і почнеться дисбактеріоз.

Причини дисбактеріозу

Існує цілий ряд причин, що призводять до дисбактеріозу. У першу чергу, це шлунково-кишкові захворювання, наприклад, ігнорований молоддю гастрит. Ще однією розповсюдженою причиною може стати стрес: нервова напруга на роботі може вплинути на стул, а шкідливі бактерії, як відомо, дуже раді запорам.

Можливо, ви вирішили позбавитися від зайвої ваги і сидите на дієті. В цьому випадку корисні мікроорганізми не отримують належного харчування та просто гинуть, поступаючись місцем «ворогам». Не забувайте, що кисломолочні продукти, а також рослинна клітковина створюють сприятливу мікрофлору, в той час як консерванти її знищують.

Окрему групу ризику становлять любителі домашніх тварин. Від своїх вихованців дуже просто підчепити паразитів, які всередині організму виділяють речовини, що знищують всі корисні бактерії.

Ще один важливий момент: не ковтайте антибіотики при кожній застуді. Звичайно, вони швидше допоможуть справитися з хворобою, але разом з «поганими» бактеріями вб’ють значну частину «хороших».

Так як дисбактеріоз не є хворобою, а лише наслідком якоїсь із них, то розпізнати його досить складно на перших порах. Але якщо вас стали мучити відрижка, печія, запори, проноси, здуття живота, запах з рота, алергія на звичні продукти — консультація лікаря-гастроентеролога необхідна.