Дуоденіт – захворювання, що з’являється при запальних процесах, що протікають в слизовій оболонці стінок дванадцятипалої кишки.
Розрізняють такі види дуоденита: гострий і хронічний, поширений і обмежений. При гострому дуоденіт виникають запальні процеси шлунка і кишечника.
Етіологія дуоденіта, на думку вчених, з’ясована не до кінця. Але значна кількість досліджень вважає, що головну роль у формуванні захворювання грають неврогенні і аліментарні фактори.
Проте, виділяють деякі явні причини захворювання: харчові отруєння, надмірне вживання міцних напоїв і гострої їжі, токсичні отруєння, механічне пошкодження слизових стінок чужорідними тілами. При неправильному харчуванні захворювання набуває хронічного аспект перебігу.
Гострий дуоденіт має наступні клінічні прояви: біль в епігастральній ділянці, що супроводжується нудотою, блювотою і загальною слабкістю. Хворобливість при пальпації епігастральній ділянці.
При хронічному дуоденіт спостерігається постійний біль тупого характеру в епігастральній ділянці, стихає лише після прийому їжі або питної соди. Через деякий час після їжі хворий починає відчувати дискомфорт і повноту у верхній частині живота.
Хвороба часто супроводжується наполегливою печією. Часто хворого супроводжують головні болі, астеновегетативні порушення (запаморочення, загальна слабкість, дратівливість).
Атрофічний дуоденіт протікає з такими симптомами, як витончення слизових тканин і різке зниження числа келихоподібних еритроцитів. Згасання секреторної функції слизової провокує серйозні зміни в організмі.
При гострому дуоденіті показано спочатку одне-дводенне голодування і промивання шлунка слабким розчином перманганату калію, наступні очищення кишечника за допомогою введення магнію сульфату. Потім призначається спеціальна дієта, прийом всередину в’яжучих і обгортаючих засобів, при болях – спазмолітичні і холіноблокуючи препарати (папаверин, бекарбон, бесалол, но-шпа).
При хронічному дуоденіт в період загострення також важлива дієта.
В цілому, загострення дуоденіта згладжується відносно швидко, якщо хворий усвідомлює всю важливість обмежень щодо свого раціону і режиму харчування. Дієта передбачає супи з круп, приготовані на овочевому відварі. Допускається додавання нежирних вершків і молока. Якщо їсти м’ясо і рибу, то в помірних кількостях і виключно нежирних сортів (телятина, кролятина, біле м’ясо курки). З раціону важливо виключити кондитерські вироби і всілякі солодощі.
Незалежно від форми захворювання, дуоденіт не допускає консервів, копченостей, занадто холодних і гарячих страв, міцний чай і каву. Алкоголь необхідно виключити повністю.
Центр Сімейної Медицини рекомендує регулярно відвідувати гастроентеролога для профілактичних оглядів та консультацій. У нашому закладі працює досвідчений лікар- гастроентеролог – Коханюк Ю.В., яка завжди готова надати кваліфіковану допомогу та поради.