Досить поширеним явищем є денна сонливість. Як впоратися з цим станом, якщо голова відмовляється міркувати, повіки стають важкими, а кінця дня ще не бачити і попереду ще купа роботи?
Дійсно, нерідко нездоланний напад сонливості може трапитися в самий розпал робочого дня. Щомісяця 3200 чоловік шукають в Інтернеті інформацію про надмірну денну сонливості, як правило, це молоді жінки.
У медицині даному явищу навіть є певний термін — нарколепсія. Вчені поки що не зійшлися в єдиній думці, що саме є причиною нарколепсії – денної сонливості, але точно встановлено, що у більшості пацієнтів низький рівень білка гіпокретіна — нейромедіатора, що підтримує стан бадьорості.
Проте вчені прийшли до ще одного невтішного висновку — сонливість серед дня може вказувати на небезпеку розвитку серцевого нападу. Якщо у вас деякий час тому почав проявлятися подібний симптом, не варто панікувати, а краще отримати консультацію лікаря.
Дослідники відзначають, що причиною постійної сонливості можуть бути проблеми зі сном в нічний час, що теж небезпечно з точки зору розвитку серцевого нападу.
Втома і сонливість вдень можуть бути наслідком порушення дихання уві сні, а це призводить до перепадів тиску під час підйому. Сигналом порушення діяльності серця виступає і гучне хропіння ночами, що особливо часто спостерігається у літніх людей.
У тому випадку, якщо причиною сонливості є нарколепсія, лікування включає в себе як лікарські засоби, так і корекцію способу життя. Однак вибирати препарат самостійно не рекомендується, на те є консультація лікаря. Залежно від набору симптомів у кожного окремого пацієнта, лікар призначає препарат.
Існують також методи, які допоможуть налагодити спосіб життя і відчувати себе протягом дня бадьорим.
Перш за все, які б суперзасоби не пропонувала сучасна медицина для підтримки тонусу, головним і основним моментом залишається власне сон. Тобто, треба висипатися! Щоб сон був здоровим і міцним, перед сном корисно випити склянку теплого молока з медом, прийняти теплий, але не гарячий душ, відмовитися від гостросюжетних фільмів, вечірніх сварок і розмов про роботу або на інші теми, які можуть вивести з душевної рівноваги.
Ліжко для сну повинно бути досить жорстким, ковдра — легкою, щоб тіло вночі не перегрілося, що теж погано позначається на якості сну. Оптимальною температурою для спальні є 18°С, це означає, що перед сном кімнату необхідно провітрити або залишити відкритою на ніч кватирку. Так само завадить хорошому сну і занадто сухе повітря. Саме тут виручить хоча б маленький іонізатор, а можна просто повісити в кімнаті мокру простирадло.
Вранці, після пробудження, не треба відразу підхоплюватися і нестися у ванну. Ще 3–5 хвилин проведіть у ліжку з користю, влаштувавши міні-зарядку. Примружтеся кілька разів, повертіть головою, пообертайте кистями і ступнями, потягніться всім тілом, зробіть «велосипед».
Що стосується будильника. Як ми всі любимо цей звук! Постарайтеся зробити сигнал по можливості більш приємним, не надто гучним і різким. Ще краще — нехай вас будить музика, налаштована на музичному центрі або комп’ютері. Але найкраще, щоб звук будильника був поступово наростаючим.
Остаточно прийти в себе після сну допоможе прохолодний душ і зарядка із застосуванням дихальних вправ, йоги, ушу.
Якщо вдень ви відчуваєте, що сон зрадницьки все одно долає вас, виконайте наступні вправи. Енергійно потріть носогубні складки, вуха, сильно стискайте і розтискайте повіки. Хоч на трохи відірвіться від того заняття, за яким вас застала сонливість. Прогуляйтеся по коридору, знайдіть в Інтернеті пару нових анекдотів, випийте міцну каву (але не захоплюйтеся) або міцний чорний чай з цукром.
Якщо ви адекватно оцінюєте свій спосіб життя, то добре розумієте, що сонливість — це прояв неправильного режиму, тому треба щось змінювати…