Цинга або іншими словами це захворювання ще називають скорбут викликається дефіцитом вітаміну С (авітамінозом). Відсутність аскорбінової кислоти або недостатня її кількість в організмі є причиною порушень вироблення білка колагену. Саме даний білок відповідає за еластичність сполучної тканини та за міцність стінок кровоносних судин. При недостатній кількості вітаміну С знижується робота кісткового мозку, починають руйнуватися трубчасті кістки, порушується структура хрящів. Також кісткове ложе зубів атрофується при даній хворобі.
Через один-три місяці після розвитку гострого дефіциту аскорбінової кислоти в організмі починають проявлятися перші симптоми цинги.
Хворий починає страждати від запаморочень, швидко стомлюється, відчуває слабкість. Проявляється біль у литкових м’язах та суглобах, стає сонливим та дратівливим. Проте ці симптоми ще не є специфічними ознаками даного захворювання. Лише при наявності в історії хвороби хворого відмітки про порушення всмоктування в кишечнику, довготривале голодування або недоїдання можна запідозрити цингу.
Прогресуючий розвиток захворювання призводить до змін тканини ясен, а саме: появляється блідість специфічна, далі синюшність слизових покривів. Також міняється стан міжзубних сосочків, в ротовій порожнині появляється кровоточивість. На місці пошкоджень утворюються ущільнення тканини темно-багряного кольору з ознаками внутрішнього крововиливу. Хворий має посилене слиновиділення та біль при жуванні.
У хворих на цингу відмічається специфічний зовнішній вигляд: їх шкіра жовто-коричневого відтінку з характерною горбистою поверхнею, викликаної невеликими крововиливами в волосяних мішках. Через сильний м’язевий та суглобовий біль хворі пересуваються з великими труднощами.
Дієтотерапія є першою в лікуванні цинги. Хворий має вживати обов’язково продукти, які містять у своєму складі джерела вітаміну С – свіжі салати,соки, ягоди, фрукти та овочі.
Проводиться симптоматичне лікування.
Всім пацієнтам з ознаками обмеженої суглобової рухливості рекомендується фізіотерапія.
Якщо не проводити своєчасне лікування хвороби, то йде нашарування вторинної інфекції. Хворого починає тривожити неприємний запах з рота, виразки на яснах. Поступове розхитування зубів може закінчитися повним випаданням.
Від гіповітамінозу вітаміну С також страждає також серце. Послаблюється сила серцевих поштовхів, пульс стає частим, артеріальний тиск знижується.
Супутні інфекційні захворювання та інші форми авітамінозів призводять до переломів кісток, масивних крововиливів, інвалідизації, а іноді і до смерті.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.