Хребет — вкрай важлива частина нашого тіла, на яку припадає основне навантаження. Засновник фізичної культури, Бернар Макфаден, говорив, що кожна людина молода настільки, наскільки молодий її хребет. На його думку, кожна людина може скинути 30 років, зміцнюючи і розтягуючи хребет. Однак, міцність будь-якого хребта залежить не тільки від фізичних навантажень, якими його навантажували протягом життя, а й від матеріалу, з якого він зроблений.
Самими важливими для хребта є чотири природні мінерали: кальцій, фосфор, магній і марганець.
Кальцій є основним компонентом кісток, 90% кальцію знаходиться саме в скелетній системі. При цьому він необхідний і іншим частинам тіла. Розпізнати недолік кальцію в крові можна за підвищеною нервовою збудливістю. Легше це помітити у дітей, які зазвичай більш емоційно збудливі. Крім того, як у дітей, так і у дорослих про нестачу кальцію підкаже звичка нервово гризти нігті, часто жестикулювати, смикати ногами, різного роду посмикування і дратівливість.
При бажанні поповнити запас кальцію в організмі, зробити це досить легко, так як міститься він практично в будь-якій їжі. Особливо багаті кальцієм печінка, нирки, серце, яйця, кукурудзяна мука крупного помелу, цільні продукти з вівса і ячменю, горіхи і насіння, листя люцерни, буряків, кульбаби, гірчиці, капуста, капуста цвітна, салат, морква, огірки, а з фруктів апельсини, родзинки і фініки, висушені на сонці.
Фосфор має велике значення для здорової кісткової системи та збалансованого обміну речовин. З натуральних джерел фосфору найбільш відомі це язик, внутрішні органи тварин, риба і риб’ячий жир, натуральний сир, стручки сої, шпинат, огірки, капуста, горох, салат, зерно жита, пшениці, висівки.
Магній — основний помічник кальцію і вітаміну D в будівництві кісток. Він запобігає розм’якшення кісток. Магнієм багаті стручки бобів, горох, квасоля, огірки, пагони люцерни, шпинат, авокадо, висівки, цільне зерно, горіхи, насіння, мед, родзинки, чорнослив.
Марганець поставляє кисень з крові до клітин органів. Особливо важливо це для живлення міжхребцевих дисків і хрящів, які не мають прямого кровообігу. Марганець міститься в печінці, яєчному жовтку, птиці, внутрішніх органах тварин, сирі, морських водоростях, картоплі, салаті, селері, цибулі, горосі, бобах всіх видів, висівках і кукурудзяному борошні, мигдалі, каштані, волоському горісі, банані.
Забезпечать міцність і здоров’я хребта крім мінеральних речовин ще і вітаміни. Особливо важливі вітаміни А, С, D, а вітаміни групи В необхідні спинному мозку і нервовій системі.
Звичайно, якщо ви поповните свій раціон продуктами, багатими мінералами і вітамінами, це ще не означає, що ваш хребет буде абсолютно здоровий. Людський організм отримує харчування з повітря, води і сонця. А міцне здоров’я й довголіття можливе за наявності чотирьох основних елементів: їжі, води, світла, повітря.