Чим небезпечний грип?

Кожна людина так чи інакше хоча б раз в житті стикається з грипом. Багато хто приймає грип за звичайну застуду і просто лікуються від нежиті. Але є люди, які бояться цієї хвороби, прирівнюючи її до «пташиного» або «свинячого» грипу, хоча звичайний грип може бути в рази небезпечнішим.

Грип – це гостре вірусне захворювання, при якому під приціл, в першу чергу, потрапляють органи дихальної системи.

Провокують грип не переохолодження і не ослаблений імунітет, а вірус грипу. Особливість цього вірусу в надзвичайній змінності. Медицині відомі три типи вірусу грипу – А, В і С. Однак вони можуть не просто чергуватися, але також змінювати свою структуру. Це і пояснює, чому щороку наш організм може зустрітися з новими мікроорганізмами, що і ускладнює боротьбу з ними.

Найагресивнішим і поширеним вважається вірус типу А. Найбільш «легкою» формою визнаний вірус типу С. Вірус В знаходиться між ними за поширеністю і тяжкості перебігу хвороби.

Способи зараження грипом

Джерелом зараження грипу майже завжди є хвора людина, і лише зрідка вірус передається від тварин – птахів і свиней. При цьому заразитися можна і від людини зі стертою формою захворювання, коли симптоми у неї слабо виражені і можуть не сприйматися всерйоз.

Шлях передачі вірусу – повітряно-крапельний, коли при кашлі, чханні і навіть диханні навколо хворого утворюється «вірусна» хмара. Вдихнувши частки з цієї хмари, заражається здорова людина. Більш того, хмара зважених заражених частинок поступово осідає на предмети, а вірус грипу відносно стійкий, і мимоволі струшуючи ці заражені частинки з предметів, ми знову оточуємо себе ними.

Симптоми грипу

Інкубаційний період (прихований) зараження грипом триває від 5-6 годин до 3 діб. Вірус за цей час проникає через слизові рота і носа в організм, а імунітет намагається всіляко перешкоджати цьому. Після інкубаційного періоду з’являються симптоми, які можуть мати різну послідовність:

  • нежить, чхання, закладеність носа, першіння в горлі,
  • слабкість, ломота в тілі,
  • підвищення температури, як правило, в перші години захворювання до 40 °С і може бути вище,
  • кашель буває пізніше і спочатку може бути непродуктивним – сухим, надриваючим трахею і бронхи, без відходження мокроти. При гавкаючому кашлі запалена гортань і можливо утруднене дихання.

При благополучному перебігу грипу на 5-6 день самопочуття поліпшується, температура нормалізується, а на 7-10 день настає одужання. Хоча часто спостерігаються залишкові явища у вигляді слабкості, стомлюваності, які можуть зберігатися протягом 2-3 тижнів.

Ускладнення грипу

Як відомо, не так страшний грип, як його ускладнення, особливо для літніх людей і дітей, людей з ослабленою імунною системою.

Ускладнення можливі при відсутності лікування або неправильному лікуванні, а також при порушенні режиму.

1. Бронхіт – кашель більше одного тижня, з відділенням великої кількості гнійної мокроти.

2. Пневмонія – запалення легенів, викликане, частіше за все, не самим вірусом, а прониклими в слизові оболонки при грипі бактеріями. Іноді може розвинутися геморагічна пневмонія – особливо важка форма, нерідко з летальним результатом.

3. Менінгіт і енцефаліт – важкі запальні захворювання головного мозку і його оболонок. Захворювання характерні переважно для дітей. Протікають важко, вимагають інтенсивного лікування і нерідко закінчуються смертю хворого.

4. Гарячкові напади – можуть бути симптомом ураження центральної нервової системи або як реакція на критичні поразки температури.

5. Галюцинації – симптом важкої інтоксикації з порушенням функції головного мозку.

Грип у дітей

Найбільш небезпечні ускладнення грипу для маленьких пацієнтів. Їх імунна система недосконала і не завжди готова дати адекватну відсіч інфекції. Тому ризик важкого перебігу грипу у дітей в рази більше, ніж у дорослих.

Найбільшу групу ризику складають діти, які відвідують дитячі садки і школи, інші колективні заклади. Варто одній зараженій дитині чхнути, щоб інфекція блискавично поширилася в групі або класі.

Наслідки грипу у дітей – це формування хронічних бронхолегеневих патологій, схильність до появи гайморитів, тонзилітів, отитів, формування алергічних патологій. Все це може призвести до затримки психомоторного і фізичного розвитку, виникнення вторинної імуносупресії, спровокувати захворювання серця і судин. Тим часом, 70% проблем зі здоров’ям у дітей пов’язано з грипом та іншими ГРВІ.

Профілактика грипу

На сьогоднішній день найбільш ефективним профілактичним методом є своєчасна вакцинація. Вакцинація проводиться не пізніше, ніж за 2-3 тижні до початку епідемічного підйому захворюваності.

Заходи профілактики:

  • уникайте по можливості або скоротіть час перебування в місцях скупчення людей;
  • уникайте тісних контактів з людьми, що мають симптоми захворювання;
  • ретельно якомога частіше мийте руки з милом і промивайте порожнину носа;
  • регулярно провітрюйте приміщення;
  • в місцях скупчення людей користуйтеся маскою;
  • введіть в раціон продукти з великим вмістом вітаміну С: лимон, імбир, журавлина, цибуля, часник;
  • для підвищення стійкості організму до вірусів використовуйте різні препарати, що підвищують імунітет, а також противірусні препарати (за призначенням лікаря) в разі появи хворих у вашому оточенні.

І вкрай важливо: не переносьте грип «на ногах»! Своєчасне звернення до лікаря і раннє лікування істотно знижують ризик розвитку ускладнень!