У прагненні зберегти молодість і здоров’я, ми намагаємося вживати в їжу корисні продукти. Серед них особливе місце займають рослинні жири, які є корисною альтернативою «шкідливим» тваринним жирам. Проте вчені встановили, що не всі рослинні жири однаково корисні.
Виробники рослинних жирів, у спробі збільшити їх термін зберігання, піддають їх хімічній обробці. Таким чином створюються транс-жири, що містять трансізомери ненасичених жирних кислот. Рідкі рослинні масла в результаті процесу гідрогенізації перетворюються на тверді рослинні жири — спреди, маргарини і кулінарні жири.
Харчова промисловість виробляє багато жировмісних продуктів, а з урахуванням величезних обсягів затребуваності, важливою вимогою для жирів стала саме можливість тривалого зберігання і плавлення при певних температурах, а вартість при цьому повинна бути менше вартості вершкового масла. Такі жири, як правило, виробляють з використанням дешевих рослинних масел.
Рідке масло роблять твердим, піддаючи його гідрогенізації — при високій температурі насичуючи воднем. При цьому процесі близько 30% молекул рослинного масла змінюють свою структуру, перетворюючись в трансізомери. У трансізомерів структура далека від їх природного аналога. Вбудовуючись в клітини нашого організму, трансжири порушують клітинний метаболізм. Гідрогенізовані жири перешкоджають повноцінному живленню кліток і сприяють накопиченню токсинів, що викликає різні захворювання.
У природі трансжири присутні в невеликих кількостях у м’ясі і молоці жуйних тварин. Також вони з’являються при доданні маслу більш стабільного стану. До речі, вміст трансжирів у використаній для смаження олії в десятки разів більше, ніж у ній же до початку смаження.
У ході неодноразових досліджень вчені встановили, що вживання трансжирів призводить до порушення обмінних процесів організму, що в свою чергу призводить до зміни обміну інсуліну (розвитку діабету) і ожиріння. Також в ході досліджень встановлено, що вживання трансжирів навіть у невеликих кількостях досить швидко може призвести до ішемічної хвороби серця. Надлишок трансжирів в організмі призводить до відкладення холестерину на стінках судин, а це вже пряма дорога до атеросклерозу. Вчені вважають, що надлишок в організмі таких жирів знижує ефективність імунної системи і підвищує ймовірність виникнення онкологічних захворювань.
Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, організм здорової людини повинен отримувати норму трансжирів, що становить не більше 1% від добової норми загального споживання калорій (близько 2,5–3 г жирів). До відома: в одній порції улюбленої всіма картоплі фрі вміст трансжирів досягає 7 г. Лідером за змістом трансжирів є страви фаст-фуду, у виробництві яких використовуються дуже дешеві замінники натуральних олій.
Зменшити споживання трансжирів дуже просто — викреслити зі свого раціону маргарини, відмовитися від чіпсів, майонезів та інших продуктів, що містять фабричні жири.