Чим небезпечні родимки?

Це питання хвилює всіх, хто незадоволений місцем розташування, розміром або видом родимок на своєму тілі. Проте лікарі всього світу в один голос попереджають — видаляти родимки небезпечно!

Пояснюється така підвищена тривога по відношенню до родимок (або як їх ще називають — невусам) тим, що вони не що інше як доброякісні пухлини, розташовані на нашому тілі. Здавалося б, що може бути небезпечного в нешкідливій на перший погляд родимці? Однак насправді завжди залишається ймовірність її переродження з доброякісної у злоякісну пухлину — меланому. Це одна з найнебезпечніших форм раку, яка практично не піддається лікуванню. Головна відмінність родимок від інших видів пухлин в тому, що вони не ростуть. Але якщо з якоїсь причини родимка постраждала, то запускається процес формування цієї самої меланоми.

Набір клітин родимки відповідає за пігментацію нашої шкіри — засмагу. Якщо частина цих клітин потрапляє в кров, то тоді і виникає згадана вже меланома. При цьому багато людей, які вже пережили травмування родимки, кажуть, що в їхньому випадку все пройшло благополучно, на місці ранки просто виростала нова родимка. Добре, якщо так все закінчилося. У будь-якому випадку, пошкодження родимки може принести чимало занепокоєння і бід на вашу голову.

У чому небезпека?

Багато залежить від того, яка це родимка. Родимки у людини можуть бути в будь-якому місці, навіть на підошві, і самі різні за своїм виглядом — плоскі, що виникли у верхньому шарі шкіри, або опуклі, що виникають більш глибоко. Особливу увагу до родимок потрібно проявляти, якщо їх дуже багато чи в роду є схильність до захворювання на рак. У такому випадку родимки потребують регулярного огляду, слід уникати прямого попадання на них сонячних променів.

Чим більше розміри родимки, тим вище ризик зараження крові і більш складне лікування. Відомо чимало випадків, коли видалення родимки призводило до летального результату. Будь-яке пошкодження родимки може привести до плачевного ефекту, тому їх не можна здирати, відрізати, перев’язувати нитками. Якщо родимка розташована в незручному місці, заважає вам або просто засмучує вас своїм виглядом, то видалення її має відбуватися тільки в лікувальному закладі після ретельного обстеження лікарем.

Ще одна причина переродження родимки у злоякісну пухлину — занадто довге перебування на сонці. Постійний вплив УФ-променів веде до необоротних змін клітин нашої шкіри. При цьому для кожної людини існує своя доза критичного перебування на сонці. Але головне твердо пам’ятати, що засмага — це завжди опік шкіри і відреагувати на такий вплив наша шкіра може по-різному.

Особливо обережно слід засмагати такими групами людей:

  • зі світлою шкірою і світлим волоссям,
  • з блакитними, сірими і зеленими очима,
  • якщо на шкірі багато ластовиння,
  • якщо на шкірі багато пігментних плям,
  • вагітним жінкам,
  • на шкірі багато родимок, особливо тих, що перевищують діаметр в 5 мм.

Якщо родимка травмована

Насамперед слід зупинити кровотечу змоченим у перекису водню тампоном або ватою. Скласти марлю в кілька шарів і притиснути до родимки на 10–15 хвилин. Після чого обов’язкова консультація лікаря.

Якщо ви повністю здерли родимку, постарайтеся не втратити зірвану родимку, так як вона дуже важлива для аналізу на якість пухлини.

Якщо родимка зірвана не повністю, зупиніть кров, як описано вище, і зверніться до лікаря.

Отже, якщо ви чи ваша дитина здерли родимку, виконайте дії, зазначені вище і негайно зверніться до фахівця.