Струс головного мозку є черепно мозковою травмою легкого ступеня, а також найпоширенішим травмуванням голови.
Струс головного мозку може відбутися в результаті ударів, забоїв і різких рухів, наприклад при падінні на сідниці. У момент удару мозок різко струшується і за інерцією вдаряється зсередини по черепній коробці.
Медикам поки складно дати однозначну відповідь, що саме відбувається з мозком в результаті струсу, але є кілька думок з цього приводу.
Так, деякі фахівці вважають, що при струсі змінюються фізико-хімічні властивості мозкової речовини в результаті короткочасного підвищення внутрішньочерепного тиску в момент травми.
Інші вчені вважають, що страждає вся маса головного мозку, при цьому цілість мозкової тканини не порушується, але тимчасово втрачаються взаємозв’язки між клітинами мозку і між різними його відділами. Таке роз’єднання призводить до порушення функцій головного мозку.
Ще одна думка — може погіршитися живлення клітин мозку, з’явитися легке зміщення шарів мозкової тканини і розладнатися зв’язок між деякими мозковими центрами.
Всі ці та інші подібні думки схожі в одному — структурних і морфологічних змін мозку при струсі не відбувається. Дослідивши травмований мозок за допомогою комп’ютерної томографії, фахівці встановили, що практично ніяких порушень не виявлено. При струсі загальний стан потерпілих звичайно швидко нормалізується протягом першого, рідше — другого тижня після травми.
Однак це не означає, що до струсу мозку можна поставитися легковажно. Недавні дослідження американських учених показали, що струс мозку може мати такі наслідки, про які раніше не говорилося. Як виявилося в результаті досліджень, однієї такої черепно-мозкової травми досить для того, щоб порушити функції білків, які безпосередньо пов’язані з появою хвороби Альцгеймера.
Вчені з США довели, що струс мозку є одним з найбільш ймовірних чинників розвитку хвороби Альцгеймера. Така травма змінює діяльність BACE1-ферменту, збільшуючи його виробництво. Це призводить до збільшення бета-амілоїдних білків, що утворюють амілоїдні бляшки, які якраз і винні у виникненні хвороби Альцгеймера.
Американські нейрофізіологи встановили механізм можливого впливу на ці патологічні процеси, що виникають після струсу мозку. Дане дослідження відкриває новий шлях для розробки медикаментів, які зможуть регулювати рівні BACE1-ферментів і зменшувати відкладення бета-амілоїду при хворобі Альцгеймера.