Кожна мама знає, наскільки важливий вітамін D у формуванні дитячого скелета. При достатній його кількості малюк надійно захищений від рахіту. Однак не тільки кісткам потрібна ця корисна речовина, дарована сонячними променями, але також і товстому кишечнику.
Дослідження показали, що регулярне надходження в організм вітаміну D істотно знижує ризик захворювання на рак ободової кишки. Крім того, вітамін D або 10–15-хвилинне перебування на сонці — хороша профілактика таких небезпечних захворювань як ревматоїдний артрит і розсіяний склероз.
Як відомо, вітамін D може синтезуватися організмом під впливом ультрафіолетових променів. Іншими словами, щоденний прийом вітаміну D або 10-хвилинна прогулянка під сонцем без захисних засобів — найефективніша профілактика раку. Однак слід пам’ятати, що тривале перебування на сонці (більше 3–5 годин) сприяє появі опіків, а також підвищує ризик онкологічних захворювань.
Дослідники з медичного центру Портленда (Віргінія) встановили, що вітамін D на третину знижує ймовірність розвитку в ободовій кишці поліпів, які можуть переродитися в рак. Учені поки не можуть пояснити механізм його дії, але припускають, що вітамін D перешкоджає інтенсивному розмноженню клітин кишечника.
Сприятливими факторами раку є надмірна вага і зловживання жирною їжею. Поліпи в три рази частіше утворюються у чоловіків, які більше чотирьох разів на тиждень їдять яловичину, свинину або баранину. Високому ризику поліпозу схильні і курці. Такі дані показало дослідження, проведене на 3100 літніх людей.
Проблема раку ободової і прямої кишки вивчається вченими не з порожнього цікавості: з кожним роком це захворювання реєструється все частіше. Щорічно воно розвивається у 135 000 американців і стає причиною смерті 55 000 чоловік.
В Україні онкозахворювання шлунково-кишкового тракту посідають перше місце серед онкозахворювань по локалізації — 27% (50 000 чоловік). При цьому встановлено, що здоровий спосіб життя зменшує ризик розвитку раку в 3 рази.
Отже, вітамін D, що отримується під час прогулянок на сонці, є надійною профілактикою небезпечної недуги. Не дарма при дефіциті цієї цінної речовини лікарі рекомендують гуляти на сонці.
Важливо знати, що вітаміни групи D є і в рослинних організмах. Зелені частини рослин містять ергостерин, який є провітаміном ергокальциферолу. Високий вміст ергостерину знаходитися в дріжджах.
Але навіть якщо ви приймаєте препарати, що містять вітамін D, все одно важливо гуляти під сонцем, тому що під дією ультрафіолетового світла провітамін D перетворюється в активно діючий вітамін D. А особливо важливий вітамін D дітям, літнім людям, і тим, хто працює в умовах нестачі сонячного світла: шахтарі, підводники, учасники експедицій за Полярне коло.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.