Успішні люди хочуть відчувати себе здоровими і в кріслі керівника, і на тенісному корті, і на лижній трасі. У наш бурхливий XXI століття фінансово забезпечені люди, здавалося б, повинні легко справлятися з будь-якими неполадками організму, благо, засобів і методик медицина пропонує величезний список. Чому ж і «багаті теж плачуть», а медицина безсила чим-небудь допомогти?
Для кожного періоду розвитку людства характерні свої захворювання. Так, XIX століття запам’яталося такими хворобами аристократії як анемія і мігрень, XX століття «подарувало» хвороби прогресу — депресію і трудоголізм, в XXI столітті з’явилися нові недуги, які медики вже охрестили хворобами успішності.
Йдучи углиб теми і починаючи дослідження причин виникнення подібних захворювань, згадуються неспокійні 90-ті роки, коли випливали на поверхню вітчизняного ринку перші бізнесмени і ділки. Як не дивно, у ті роки було зафіксовано велику кількість випадків корости. Але нічого дивного в цьому немає: більшість підприємців починали свій бізнес з торгівлі на ринках речами, які привозили з поїздок до Китаю і Туреччини. Чи варто говорити про санітарні умови, які були далекі від ідеалу? Короста знайшла для себе благодатний грунт і поширилася миттєво серед новоспечених бізнесменів.
Але й це ще не все. У тих же 90-х на багатьох «нових росіян» обрушилася справжня епідемія малярії, лейшманіозу та інших «тропічних» сюрпризів. Остаточно прорвавши «залізну завісу» наші співвітчизники, котрі володіли вільними коштами, кинулися насолоджуватися екзотикою, забувши про профілактичні щеплення.
Список «хвороб мільйонерів» кінця XX століття можна поповнити наркоманією, важкими травмами і вогнепальними пораненнями. Думається, що коментувати появу даних недуг буде зайвим.
На початку нового століття пристрасті вщухли, і бізнесмени стали частіше скаржитися на спортивні травми, меніски колінних суглобів, як наслідок активного відпочинку. Спорт увійшов до моди і став неодмінною умовою успішного бізнесу. А який спорт обходиться без травм?
У наші дні поширеною стала думка, що успішний керівник і бізнесмен — постійний клієнт психоаналітика. Дійсно, емоційна сфера фінансово успішних, стриманих на перший погляд людей надзвичайно насичена стресовими ситуаціями, які, накопичуючись, викликають якийсь із синдромів. Спробуємо познайомити вас з деякими з них.
Даний синдром притаманний начальникам, політикам, топ-менеджерам. Ці люди зробили стрімку кар’єру, погодившись з правилами гри, прийнятими в суспільстві. Тепер вони змушують себе грати певні соціальні ролі, хоча у багатьох з них тип характеру абсолютно не відповідає обраним ролям. Наприклад, якщо людина по натурі інтроверт, а їй треба працювати в швидкому темпі, зрозуміло, що з часом такі навантаження викликають постійний поганий настрій, нудьгу, головні болі, внутрішній конфлікт з самим собою і, як наслідок, — депресію. Від невдоволення собою, яке постійно накопичується, перш за все страждає сім’я і близькі люди, на голови яких обрушується все ця агресія.
Сама назва говорить про характер недуги — відхід з посади прирівнюється з повним життєвим крахом. Як правило, до цієї хвороби схильні чоловіки, що займали високі пости. Людина в такому хворобливому стані втрачає відчуття власної значущості, їй здається, що вона стрімко падає з захмарних висот успіху. Як захисну реакцію організм у таких випадках включає свої механізми і починається низка хвороб: безсоння, захворювання суглобів, серцево-судинні захворювання, нервові розлади.
Дружини успішних чоловіків, які раптом придбали фінансову незалежність, часто виявляються непідготовлені до такого стану речей. Тепер не треба заробляти гроші, готувати вечерю, прати і прибирати. Жінка виявляється як би не при справах і приходить до своєрідного психологічного глухого кута, що виражається у розвитку психосоматичних хвороб: від ожиріння до анорексії, хвороб серця і фобій.
У цій ситуації і без того успішна людина вирішує, що зароблених двох мільйонів їй мало, і ставить собі за мету заробити ще п’ять, а тоді вже можна і розслабитися. Результатом стає те, що людина буквально заганяє себе: порушується сон, накопичується втома, псуються стосунки з близькими. Вихід «мільйонер» знаходить в снодійному і антидепресантах, які лише погіршують ситуацію.
Як бачимо, кожний з названих синдромів успішності несе в собі одну спільну рису — руйнування особистості. Що є більш цінним — зароблені в шаленому темпі мільйони або міцне здоров’я — кожен вибирає сам.