Чим більше стресів, тим нижче інтелект?

Чому в літньому віці людині стає важче запам’ятовувати або розбиратися в новому? Численні дослідження цього питання показали, що в міру старіння інтелектуальні здібності людини піддаються різним змінам. Велику роль в цих змінах відіграють стреси, пережиті людиною протягом життя.

Стрес – частина нашого життя

Життя сучасної людини без стресу практично неможливе. У якісь моменти нашого життя кожен з нас стикається зі стресовими ситуаціями. Причому, такі події, наприклад, як весілля або початок нової справи, – це теж стресове навантаження. Але такі стреси цілком навіть корисні для мозку і життя в цілому. Але в наші дні людину оточує більше стресу, ніж потрібно.

Стрес і мозок тісно пов’язані між собою, мабуть, так само, як творчість і мозок. Можна навіть сказати, що стрес ховається в нашій голові. Учені розрізняють три області в мозку людини, відповідальні за те, як ми розпізнаємо і реагуємо на стреси – гіпокамп, амигдала і префронтальний кортекс. Ці три області взаємодіють з гіпоталамусом і здатні включати і відключати вироблення гормонів стресу і пов’язані з ним відповіді організму. Наприклад, такі як збільшення частоти серцевих скорочень.

Але крім того, що мозок управляє реакцією на стрес, він і сам піддається стресу. Вивчаючи це питання, вчені встановили, що нейрони частини мозку, відповідальної за навчання і пам’ять під час стресу втрачають свою пластичність – здатність формувати нові зв’язки з іншими нервовими клітинами. Поступово це впливає на те, як людина засвоює нову інформацію, формує спогади і приймає рішення.

Результати дослідження

В ході експерименту щурів піддавали хронічному стресу. В результаті гіпокамп гризунів фактично зменшився, але ж саме ця область мозку відповідальна за формування спогадів.

Виходить, що до старості гнучкість мозку людини втрачається через пережиті стреси, стає важче вчитися. Але все не так безнадійно для літніх людей. Хоч вивчити іноземну мову їм буде нелегко, але ніхто не відніме у них життєвого досвіду, який забезпечується міцними стійкими зв’язками між нейронами.

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.