І знову він — ріжучий біль на півголови, від якого нікуди не дітися — це мігрень. І немає засобів, і немає ніякого порятунку… Єдине, що залишається — чекати, коли вона сама відступить.
Саме від мігрені страждав герой Булгакова Понтій Пілат. Лікар Гален дав хворобі назву гемікранія, «гемі» перекладі з латині означає половина, а «краніум» — голова).
Ще за чотириста років до нашої ери лікарі почали виділяти мігрень серед інших видів головного болю, підкреслюючи його специфічні ознаки: тимчасовий характер нападів болю, що не загрожують життю, і їх однотипність, а також відсутність будь-яких ускладнень після їх завершення.
У XVIII столітті швейцарські лікарі припустили зв’язок нападів з порушенням діяльності мозкових судин. Потім вони помітили, що больові напади супроводжуються зоровими, а інколи і руховими порушеннями. У той же час голландець Ван-дер-Лінден пов’язав напад мігрені з менструальним циклом у жінок. Серед причин мігрені практикуючі лікарі виділили і зловживання шоколадом. А ще через сто років медики виявили, що мігрень передається у спадок по материнській лінії.
Однак минули століття, але на жаль, з часів прокуратора мало що змінилося, і сьогодні кожна п’ята людина на землі розуміє його скарги. Причому жінки тут займають лідуючі позиції – вони становлять три чверті всіх, хто страждає від мігрені. Однак і сильній половині людства дісталося від мігрені, кажуть, нею страждали Юлій Цезар, Фредерік Шопен, Льюїс Керолл, Едгар По і навіть Зигмунд Фрейд.
Пройшли століття, але ніякі медичні досягнення не змогли позбавити людину від головного болю. Невже немає ніякої можливості допомогти собі? Виявляється, полегшити страждання можна, якщо точно встановити його причину. Адже голова може розболітися і від духоти, і від голоду і навіть від занадто тісних туфель.
У більшості випадків мігрень носить спадковий характер. Іншими причинами нападу головного болю можуть виступати стреси, хвилювання, нервове і фізичне напруження. Викликати мігрень можуть і деякі продукти: шоколад, молоко, сир, яйця, цитрусові, копченості, жирні страви, алкоголь. Головний біль може початися як реакція на запах, сильний шум, довгу їзду в автомобілі, переміну погоди.
І хоч радикального засобу боротьби з мігренню медицина ще не знайшла, проте лікарі рекомендують гасити напад в його зародку, коли головного болю ще немає, але вже з’явилися його провісники — дратівливість, плаксивість, підвищена спрага, бажання що-небудь з’їсти незвичайне. А взагалі краще простежити за собою і зрозуміти, що саме викликає у вас напади. Якщо мігрень – реакція на деякі продукти, то можна просто відмовитися від них. Складніше йде справа з циклами і стресами. У першу чергу слід зміцнювати нервову систему і вчитися адаптуватися. Поради хоч і банальні, але якщо навчитися розслаблятися, стежити за режимом сну і харчування, більше відпочивати на природі, то можна уникнути багатьох неприємностей, викликаних мігренню.
Якщо ви стикаєтеся з мігреневими нападами, звертайтеся в наш Центр Сімейної Медицини. Наші лікарі готові надати вам професійну допомогу та розробити індивідуальний план лікування для зняття болю та полегшення симптомів.