Традиційно в холодну пору року починається сплеск респіраторних захворювань. Вже в багатьох областях країни позначена епідемія грипу, а поріг захворюваності по ГРВІ перевищено. В аптеках формуються довгий черзі, а найпопулярнішими ліками стають засоби від грипу і застуди. Багато з них, якщо вірити рекламі, обіцяють миттєво позбавити від хвороби. Чи справді це так?
Експерти відзначають, що склад майже всіх популярних препаратів проти грипу і застуди практично однаковий. Всі вони містять якийсь жарознижуючий компонент – в основному парацетомол або ацетилсаліцилову кислоту, судинозвужувальні засоби (фенілефрин) і антигістамінний компонент. Як доповнення в деякі препарати можуть бути додані кофеїн, аскорбінова кислота, терпінгідрат або інші компоненти.
Парацетомол або аспірин знімуть жар, лихоманку, ломоту в суглобах; фенілефрин зменшить набряк слизової оболонки носа, звільняючи дихання. Вітамін С (аскорбінова кислота) активізує захисні функції організму (хоча доза аскорбінки в препараті настільки мала, що навряд чи організм її відчуває). Кофеїн піднімає тонус, знімає сонливість і розбитість. Терпінгідрат надає відхаркувальну дію.
Після прийому такої диво-таблетки людина на час починає себе почувати краще і їй здається, що хвороба вже пройшла. Але віруси, що викликали її, залишилися на місці. Корисно знати і те, що підвищення температури при ГРВІ і грипі – захисна реакція організму. Знижуючи її штучно, ми самостійно створюємо сприятливі умови для вірусу, який починає більш інтенсивно розмножуватися. Так хвороба може затягнутися, а ще гірше – дати ускладнення. Тому без особливої потребами подібними препаратами краще не користуватися.
Більш ефективно і безпечно при необхідності приймати окремо парацетамол і вітамін С, а буває, що ще корисніше просто випити чаю – з малиною, з лимоном, імбиром, липовим цвітом.
Наступна небезпека протизастудних засобів – передозування парацетамолу. Пояснюється це тим, що симптоми застуди ці «чарівні» порошки знімають лише на час, тому людина п’є їх знову і знову, щоб зняти нездужання.
Але приймати більше 2 г парацетамолу на добу заборонено! А це 4 таблетки по 500 мг або 4 пакетика будь-якого протизастудного порошку. У великих дозах парацетамол небезпечний для печінки і нирок. Парацетамол не варто використовувати людям з анемією, вираженими порушеннями функції печінки або нирок, алкоголізмом.
Що стосується ацетилсаліцилової кислоти, або аспірину, то доведено, що ця речовина негативно впливає на шлунково-кишковий тракт і навіть здатна викликати виразкові ураження слизової. Аспірин в наші дні в основному використовується не як жарознижуючий, а як засіб, що «розріджує» кров для профілактики утворення тромбів. Тоді таблетки покриваються спеціальною захисною оболонкою.
Обережно слід поставитися і до судиннозвужувальних компонентів, що входять до складу порошків від грипу і застуди. Але і у них є свої протипоказання, так як звужують вони судини по всьому організму, в тому числі і серцеві, і в мозку. Тому тим, хто страждає артеріальною гіпертонією, вираженим атеросклерозом коронарних артерій, цукровим діабетом, деякими видами глоукоми і деякими іншими захворюваннями, краще не використовувати ці засоби.
З усього вище сказаного випливає, що приймати таблетки або порошки, щоб прогнати грип або впоратися з застудою, слід лише в крайніх ситуаціях. Краще згадати прості народні рецепти і використовувати звичайні, перевірені часом «поодинокі» препарати. Так ви і грип швидше здолаєте і здоров’я в цілому збережіть.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.