Чи вмієте ви правильно сваритися?

Як зберегти міцні відносини в сім’ї? Як навчитися приймати будь-які недоліки партнера? Яку лінію поведінки обрати, коли в сімейних відносинах дозріла криза? Як не вибухнути під час сварки?

Всі ці питання досить актуальні. Ми звикли вважати, що до розпаду відносин призводять часті сварки, розходження в характерах, нерозуміння. Однак психологи твердо впевнені, що крахом загрожують не самі конфлікти, а наша неправильна стереотипна поведінка у них.

Всі люди, адекватно сприймаючі дійсність, розуміють, що навіть між двома гаряче люблячими один одного час від часу виникають конфлікти з найрізноманітніших причин. Адже двох абсолютно однакових людей не буває, всі ми чимось відрізняємося один від одного. Коли деякі моменти світогляду двох людей співпадають, то виникає відчуття «спорідненої душі». У таких людей є шанси благополучно з’єднати свої долі.

Але і вони не застраховані від сварок і конфліктів. І це цілком нормально — захищати свої кордони, відстоювати свою думку. Однак як саме це робити правильно, щоб не заподіяти непоправного болю коханій людині і не відштовхнути її назавжди. Цьому варто повчитися багатьом.

Іншими словами, потрібно вміти правильно лаятися і сваритися. Пропонуємо ознайомитися з деякими правилами правильного ведення конфліктів для попередження серйозних проблем у взаєминах.

Чотири табу

  • Критичні зауваження — «Скільки разів тобі повторювати…», «Мені набридла твоя безвідповідальність», «Ти ніколи не…» і т.п.
  • Зневага — закочування очей у відповідь на якісь слова чи дії партнера, глузування, злі жарти й фрази типу «Так на що ти взагалі здатний (здатна)!»
  • Захисна поведінка — «Сам дурак», «За собою слідкуй», «Це ти у всьому винна». Це і заперечення своєї відповідальності, небажання визнати правоту, попросити вибачення.
  • «Холодна стіна» — відсторонене крижане мовчання як спосіб покарати партнера, небажання йти на контакт, піти, грюкнувши дверима.

Якщо така поведінка прийняла стереотипний характер і повторюється з дня у день, любов покине цю пару. Взаєморозуміння можливо в тих відносинах, коли пари сваряться правильно.

Правила конструктивної сварки

1. Ви не уникаєте сварки, замикаючись в собі. Ви берете паузу, щоб охолонути і зосередитися, при цьому партнер ставиться до цього з розумінням.

2. Не накопичуйте роздратування, це позбавить сварку від зайвої емоційності. Ви не переходите на крик і образи.

3. Ваша сварка «повинна проходити» в обстановці довіри і безпеки. Незважаючи на полярні думки, кожен з партнерів розуміє, що має на них право і вони будуть почуті.

4. Ваша мета — вирішення проблеми, а не взаємні звинувачення. Ви не переходите на особистості, говорите про себе та свої почуття («Я злюся», «Мені прикро»), але не критикуєте іншого.

5. Завжди даєте зрозуміти, що ваш чоловік (дружина) улюблені в будь-якому випадку, навіть після здійснення помилки.

6. Співпраця — єдиний вірний шлях вирішення конфлікту. Кожен з вас висловлює, чим він незадоволений і ви обидва шукайте рішення, яке задовольнить обох.

7. Якщо співпраця не виходить, є ще компроміс. Тут можна застосувати систему компенсацій: «Ти багато часу присвячуєш роботі і рідко буваєш удома. Я страждаю від цього, але мені буде легше, якщо раз на тиждень ти будеш приходити раніше і ми будемо проводити час разом, а в один з вихідних ти будеш відпускати мене на зустріч з подругами.

Такі правила можливі лише в тих випадках, коли між партнерами немає проблем з комунікацією, і є довіра. Сварка покаже, що насправді діється між вами. Адже в процесі конфлікту люди перестають себе контролювати і говорять всю правду. Але тепер ви знаєте, як треба сваритися правильно.