Ми рідко замислюємося над тим, чи зуміємо надати першу медичну допомогу при необхідності своєму ближньому. Більшість з нас думає, що йому цього не доведеться робити. Але життя – штука непередбачувана, а людський організм — легко уразливий, і отримати серйозне каліцтво можна в будь-якій ситуації і в будь-який час. А щоб не відчувати себе безпорадним у ситуації, що склалася, треба знати хоча деякі основи невідкладної допомоги.
Найбільш небезпечним пошкодженням для людини є кровотечі — пошкодження судин. Адже велика втрата крові може закінчитися летальним результатом. У тілі дорослої людини циркулює приблизно 5 л крові, а без небезпеки для життя вона може втратити не більше половини. У цій статті ми поговоримо про першу допомогу при зовнішніх кровотечах. Такі кровотечі діляться на три типи: капілярні, венозні та артеріальні.
Це найбезпечніший вид кровотечі. Він виникає при пошкодженні верхнього шару кровоносної системи — численних тонких судин — капілярів. Таке може статися, коли людина, наприклад, впала і отримала садно. При такій кровотечі кров тече повільно, покриваючи рану тонким шаром. Як правило, такі рани швидко гояться і не смертельні, хоча є й невеликий ризик зараження.
Зупинити капілярну кровотечу можна за допомогою накладення бинта або лейкопластиру. Але якщо під рукою немає цього, то можуть допомогти листя подорожника, суниці або мати-й-мачухи. Як легкий знеболювальний засіб підійдуть листя м’яти і меліси.
Такі кровотечі виникають, коли пошкоджуються судини, що ведуть відпрацьовану кров з органів до серця. Кров відрізняється в’язкістю і густотою, вона темна, небагата киснем, виливається повільно і рівномірно. У разі венозної кровотечі не варто панікувати, немає серйозних причин для занепокоєння. Зупинити таку кровотечу досить просто, наклавши на рану пов’язку, що давить. Це може бути індивідуальний перев’язувальний пакет, бинт або навіть обривок одягу.
Ці кровотечі найнебезпечніші, при яких ушкоджуються судини, що ведуть від серця до органів і містять яскраво-червону, рідку кров. При цьому кров виходить з рани фонтануючим потоком в такт биття серця. Небезпека полягає в тому, що відбувається дуже швидка і рясна втрата крові. При цьому можливий спазм судин і втрата свідомості. Для порятунку людини є всього 1–2 хвилини. За цей час треба зупинити потік крові. Найпростіше — сильне пальцеве перетискання артерії вище рани. Але це важко навіть для фізично сильної людини, яка зможе тримати пальці в напрузі не довше 10–12 хвилин. А що говорити про жінок, підлітків і самих поранених?
Найбільш надійний засіб — накладення джгута, якщо рана на руці або нозі. В якості джгута найкраще підійде медичний гумовий джгут, але в крайньому випадку підійде ремінь, будь-яка довга мотузка, смужка тканини. При цьому обов’язково під джгут треба покласти листок паперу з точним часом накладення. Через кожні 1,5–2 години треба послаблювати і пересувати джгут вище рани, щоб уникнути відмирання тканин.
Якщо кровотеча пов’язане з переломом, то не можна накладати джгут і рухати кінцівку. Єдиний вихід — дуже щільна давить. Є і ще один спосіб, який відрізняється особливою жорстокістю і виконати його готові тільки люди зі сталевими нервами — накладення шва. При цьому потерпілому дають сильне знеболююче, але не снодійне, голку і нитку стерилізують в спирті або окропі, і зшивають краї рани. Зробити це треба швидко і рівно.
Це самий необхідний мімнімум при наданні першої допомоги в разі кровотеч. Далі стоїть друге завдання — якомога швидше доставити пораненого в медичний пункт.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.