Чи страждаєте ви соціальною фобією?

Для деяких людей непереборною перешкодою на шляху до життєвих успіхів стає їх закритість від суспільства. Кожен з нас має свої страхи, хтось боїться висоти, хтось мишей, існує величезне число фобій. Однак найпоширеніший страх, якому в різні періоди життя піддається практично кожна людина — це соціальна фобія.

Що таке соціальна фобія?

Соціальна фобія — це поширений стан, який здатний серйозно порушити якість життя і загрожує соціально-економічними наслідками.

Страждаючі соціальною фобією відчувають сильне хвилювання і нервозність в присутність інших людей. Такі люди бояться, що про них можуть подумати інші люди. Людина з соціальною фобією завжди намагається справити хороше враження, але завжди сумнівається в правильності своїх дій, тому намагається бути непримітною. Найчастіше симптоми соціальної фобії проявляються в цілому ряді ситуацій, в яких доводиться перебувати хворим:

  • знайомства,
  • спілкування з вищестоящими особами (начальством),
  • прийом відвідувачів,
  • виконувати будь-які дії в присутності або під наглядом інших людей,
  • опинитися в ситуації, коли над ними кепкують,
  • прийом їжі в присутності інших людей,
  • публічні виступи.

У цих ситуаціях у хворих, що страждають соціальною фобією, виникає відчуття страху. Однак це не звичайне почуття боязкості або нервозності на публіці, а цілий букет симптомів, якими супроводжується тривога: тремтіння, серцебиття, пітливість, сухість у роті, змінне відчуття жару і холоду, головний біль, м’язова напруга. Часто такі хворі глибоко переконані, що ці симптоми і є їх основна проблема.

Серед хворих досить частою є тенденція уникати лякаючих ситуацій і не потрапляти в центр уваги інших людей. У важких випадках це призводить до майже повної соціальної ізоляції.

Наслідки соціальної фобії

Найболючіше соціальна фобія б’є по особистому і професійному житті хворого. Більша частина хворих, які звернулися за допомогою в лікуванні соціальної фобії, стверджують, що захворювання негативно позначилося на їх працездатності, а в багатьох і на працевлаштуванні. За деякими статистичними даними можна побачити, що хворі соціальною фобією частіше за інших людей зловживають алкоголем або лікарськими препаратами. Ще однією важливою проблемою є розвиток вторинної депресії, яка нерідко буває дуже у важкій формі і супроводжується суїцидальними думками і навіть спробами.

Найчастіше соціальна фобія проявляється в підлітковому і юнацькому віці. Поширеність хвороби серед населення варіюється від 3% до 13%. При цьому чоловіки і жінки хворіють з однаковою частотою.

Лікування соціальної фобії

Соціальна фобія легко піддається лікуванню. В першу чергу це консультація лікаря-психотерапевта, який паралельно з сеансами психотерапії призначить психотропні препарати. Чим раніше буде розпочато лікування, тим легше буде запобігти розвитку можливих ускладнень.