Чи стане лікування стовбуровими клітинами порятунком для людства?

Сучасна медицина семимильними кроками просувається вперед, пропонуючи інноваційні методи лікування всіляких захворювань. Причому число методик зростає пропорційно зростанню появи нових хвороб та видозміни вже давно знайомих. В останні кілька років жвава дискусія ведеться навколо лікування стовбуровими клітинами. Прихильники клітинної медицини стверджують, що з їх допомогою можна вилікувати будь-яку хворобу, в той же час поширюються і недобрі чутки про застосування даної методики і навіть про її неетичність. Щоб зрозуміти принцип дії стовбурових клітин на організм людини, потрібен час. А нам варто для початку просто знати, що собою являють ці чарівні клітини.

Що таке стовбурові клітини?

Стовбурові клітини можна вважати «проклітинами», тобто вони з’являються у ембріона ще до появи справжніх клітин. З стовбурових клітин формуються всі органи і тканини, вони містяться в пуповинній крові новонароджених. Вчені встановили, що найбільша кількість стовбурових клітин знаходиться в кістковому мозку дорослої людини, а також вони були виявлені в м’язах, шкірі, жировій тканині та інших органах.

Основна користь стовбурових клітин в їх здатності замінювати собою пошкоджені тканини і трансформації в необхідну клітку. Отримуючи від центральної нервової системи сигнал про проблему в будь-якому місці організму, вони по кровоносних судинах спрямовуються до цього місця і заліковують будь-яку рану, стаючи печінковою, серцевою, м’язовою або іншою клітиною.

Звідки беруться стовбурові клітини?

Народження кожної людини почалося зі злиття двох клітин — сперматозоїда та яйцеклітини — в зиготу. Далі зигота ділиться на інші клітини, головна функція яких — передача генетичного матеріалу в наступні клітинні покоління. Саме ці клітини вчені і називають стовбуровими, з них розвиваються всі інші високодиференційовані клітини організму. По міру розвитку ембріона кожна клітина отримує своє призначення: одні здатні стати тільки нервовими, інші – тільки м’язовими і т.д. Але залишаються клітини, вільні від даного розподілу, як би на запас, які надалі виконують роль «швидкої допомоги» і стають необхідні в разі поразки спеціалізованих клітин.

При народженні організм новонародженого має близько 50 мільярдів стовбурових клітин, які мають властивість регулярно оновлюватися. Вся проблема в тому, що запас таких чудо-клітин в нашому організмі небезмежний і настає момент, коли уражені ділянки вже нічим замінити. Але якщо штучним шляхом ввести стовбурові клітини в організм, то цілком реально поправити здоров’я і навіть продовжити життя.

Вченим вдалося виростити стволові клітини і трансплантувати їх в кровоносну систему людини. Навіть більше, багато хто з них розкрив секрет, як за допомогою стовбурових клітин продовжити молодість. Це стало результатом того, що по всьому світу поширилися центри, що пропонують своїм пацієнтам помолодіти на пару десятків років за допомогою стовбурових клітин.

Ще одне відкриття стосується стовбурових клітин кісткового мозку, які ще називають стромальними. Виявилося, що якщо «тканинні» клітини відновлюють тільки конкретні пошкоджені клітини (м’язові — для м’язів, кісткові — для кісток), то стромальні клітини універсальні. Потрапляючи у вогнище ураження, вони перетворюються саме в спеціалізовані клітини, здатні замінити загиблі. Крім того, вчені навчилися вирощувати необхідну кількість стромальних клітин всього лише з однієї такої клітини.

Вченими були проведені численні експерименти, в ході яких стовбурові клітини довели свою здатність виліковувати більше ста різних хвороб, серед яких такі складні як післяінфарктна серцева недостатність, цироз печінки, серйозні захворювання ЦНС.

Як отримують стовбурові клітини?

Незважаючи на справжній інформаційний бум щодо нових технологій лікування за допомогою стовбурної медицини, виростити ці самі клітини не так-то просто. Як правило, при необхідності використовуються донорські стволові клітини, які часто виявляються несумісними з тканинами пацієнта і використовувати їх неможливо. На сьогоднішній день існує декілька способів отримання стовбурових клітин:

  • Власні стовбурові клітини, отримані з кісткового мозку таза, де їх найбільше. За допомогою пункції клітини витягуються, потім в лабораторії спеціально активізуються і вводяться назад.
  • Пуповинна кров, зібрана в момент народження дитини. Кров береться з пуповини і міститься в спеціальне сховище, надалі стовбурові клітини можна використовувати для відновлення практично будь-якої пошкодженої тканини цієї людини, а також інших пацієнтів за умови сумісності. Сьогодні такий метод є найприйнятнішим з погляду моралі і здоров’я людини.
  • Ще одне джерело — абортивний матеріал 9–12 тижнів вагітності. Цей метод має безліч юридичних і етичних перешкод, хоч і є найпоширенішим. Але, крім того, в цьому випадку існує небезпека відторгнення трансплантатів, зараження вірусним гепатитом, СНІДом та ін.
  • Наука пропонує отримувати власні стовбурні клітини, вирощуючи їх за допомогою цібрідних технологій (злиття яйцеклітини тварин з людським ДНК), а також клонування. Але у таких методик існує величезна армія противників, яка аргументує свій протест неетичністю даного підходу.

Стовбурові медицина здатна стати майбутнім людства. Але поки що всі сторони впливу стовбурових клітин на наш організм не вивчені, про це заявило Міжнародне товариство з дослідження стовбурових клітин (ISSCR). Кожна клініка, що пропонує лікування стовбуровими клітинами, може лише запропонувати пацієнтам взяти участь у клінічних випробуваннях, при цьому вона зобов’язана мати офіційний дозвіл на проведення подібних досліджень.