Чи можуть бути небезпечними для дитини заняття спортом?

Незаперечний факт — активність необхідна для всебічного гармонійного розвитку дитини. Існує загальна думка, що спорт безумовно корисний для здоров’я дитини. Віддаючи дитину в спортивну секцію в ранньому віці, ми забезпечуємо їй відмінний фізіологічний і психологічний розвиток. Але! Є і така думка, що спорт може бути шкідливий для фізичного і психічного здоров’я дитини.

Для батьків найважливіше — здоров’я їх дітей. А коли вони постають перед вибором виду спорту для дитини, то саме собою виникає питання про те, наскільки він безпечний для неї. Статистика показує, що щорічно 3 мільйони дітей отримують травми під час занять спортом або під час активних ігор. При цьому більшість травм не носять серйозного характеру, і їх можна було б уникнути за допомогою спеціальних захисних пристосувань.

Діти більшою мірою схильні до спортивних травм, ніж дорослі, і на це є свої причини. У дітей більш уповільнена реакція і нижчий ступінь координації, крім того, діти одного віку можуть сильно відрізнятися за зростом і вагою.

Багато батьків мріють виростити зі своєї дитини чемпіона, а тому віддають її в спорт вже в 3–4 роки. Фахівці радять віддавати дитину в командну секцію не раніше, ніж у 6 років. Також дуже важливим є зріст і вага дитини, її емоційний розвиток. Зокрема, здатність до прийняття самостійних рішень. Коли батьки вибирають вид спорту для малюка, їм варто врахувати також такі чинники:

  • якість підготовки та рівень тренерської роботи,
  • ставлення дитини до можливої підвищеної уваги глядачів,
  • ймовірність отримання травм,
  • комплект необхідного спортивного приладдя.

Слід враховувати і те, що деякі види спорту більш травматичні і небезпечні для дітей, ніж інші. Вважається, що чим більше ступінь контакту в спорті, тим вище ризик отримання травми.

Що допоможе запобігти травми в спорті?

1. Використання спеціальних захисних пристосувань (шоломи, наколінники, накладки і т.д.). Вся амуніція повинна добре підходити за розміром і забезпечуватися спеціальними ремінцями.

2. Перш ніж віддавати дитину в певну секцію, необхідна консультація лікаря-педіатра і окуліста.

3. Переконайтеся, що під час тренувань дитина постійно буде знаходитися під наглядом.

4. Щоб запобігти зневоднення, завжди давайте дитині на заняття пляшку з водою.

5. Зал, в якому проводяться тренування, повинен бути обладнаний спеціальним приладдям і покриттям в хорошому стані.

6. Якщо дитина носить окуляри або лінзи, то на тренуваннях їх треба знімати, так як вони не захистять, а навпаки посилять травми.

7. Якщо у дитини поганий зір, їй не варто займатися видами спорту з високим ступенем контакту (бокс, бойові мистецтва, хокей, футбол, баскетбол, гандбол, ролики, реслінг).

Звичайно, далеко не всі батьки хочуть бачити свою дитину в майбутньому в професійному спорті. Але навіть у великий спорт потрапляє лише мала частина тих, хто займається при спортивних школах. А якщо батьки і вирішили віддати дитину в серйозну спортивну секцію, то треба максимально уважно поставитися до вибору тренера. Саме він, зрештою , визначає, наскільки травматичними виявляться для дитини заняття, і наскільки грамотно і послідовно будуть додаватися навантаження.