Чи можна довіряти «протираковій» дієті?

Незважаючи на значні успіхи медицини, на жаль, рак, як і раніше, займає перші рядки вельми сумного рейтингу. У той же час учені Національного інституту раку відзначають, що майже в третині випадків раку можна було уникнути.

Досі не можна передбачити час появи раку і сказати, кого саме торкнеться хвороба. Однак у багатьох випадках ймовірність виникнення раку залежить від ряду факторів. При цьому на багато які з них можна вплинути. Мова йде про фізичну активність, харчування і відмову від куріння.

В останні роки дуже популярним стало поняття «протиракова дієта», що припускає включення в раціон «протиракових» продуктів (наприклад, томати, цитрусові) і виключення з неї продуктів, що провокують рак.

Але фахівці Національного інституту раку пишуть, що проведені останнім часом дослідження дозволили встановити фактори харчування, які можуть зменшити ризик виникнення захворювання, проте про «протиракові продукти» мова не йде.

Про «протиракові» продукти сьогодні можна знайти багато інформації, їх чудодійні властивості розхвалюють в тематичних форумах і соцмережах. Водночас фахівці стверджують, що це не більше, ніж рекламний трюк.

Дієтолог Брюно Рейнару з Інституту Гюстава Русі зазначає: «Харчування дозволяє зменшити ризик виникнення деяких видів раку. Одні фактори харчування можуть захистити організм, а інші навпаки становлять небезпеку. Ці фактори регулярно оновлюються Міжнародним фондом досліджень раку і передаються до Франції через Nacre».

Так, було встановлено, що зловживання сіллю, м’ясом, ковбасами та спиртним сприяє виникненню деяких видів раку. До факторів ризику належить і зайва вага. А от фізичні вправи, фрукти і овочі підвищують захисні функції організму.

У той же час учені, погоджуючись з тим, що фрукти та овочі являють собою фактори захисту організму, говорять про те, що вони не знають, які саме з них запобігають розвитку раку. У зв’язку з цим так важливо різноманітне харчування, а все інше – одні припущення.

Але навіть одне здорове харчування – не панацея.

Тобто навіть в тому випадку, якщо людина буде все життя дотримуватися здорового харчування, лікарі не зможуть їй дати повну гарантію захисту від раку. Все тому, що дане захворювання пов’язано не тільки з харчуванням, а й іншими факторами, наприклад, екологією, генетикою.

Вчені намагаються всіляко донести до людей реальний стан речей, намагаючись розвіяти міф про «чудодійні» дієти. І це не тому, що люди науки такі песимісти, а для того, щоб ті, кому дійсно може знадобитися допомога, розуміли суть проблеми і не робили ставку тільки на «протиракове харчування», упускаючи дійсно необхідну терапію.

Лікарі радять людям не обманюватися і зрозуміти, що ніяка дієта не в силах замінити протиракової терапії. «Я був би щасливий, якби якийсь фрукт міг зупинити рак. Але, на жаль, чудес не буває», – говорить доктор Брюно Рейнару.