«Чума ХХІ століття»

Ожиріння стає глобальною епідемією, яка зачіпає більшість держав. Людей буквально засипають канцерогенною «сурогатною їжею». Проблему поглиблює малорухливий спосіб життя. З кожним роком діти стають все щільніші, і найближчим часом ситуація може вийти з-під контролю. З віком гладкі люди стають ще більш хворими. Це схоже на чуму, яка нікого не цікавить.

Манекени погладшають

Справа вже дійшла до того, що експерти в області охорони здоров’я закликають гігантів автомобільної індустрії змінити систему краш-тестів. На їхню думку, за кермом повинні перебувати більш товсті манекени. Статистичні дані свідчать, що при автомобільних катастрофах повні люди більш схильні до ризику важких поранень і смерті. Вони ближче стикаються з панеллю приладів або передніми сидіннями пасажирів, що обмежує простір.

У повних водіїв ризик смерті в порівнянні з людьми середніх розмірів збільшується на 21%. У тих же, хто страждає від ожиріння морбідного, небезпека летального результату при зіткненні виростає на 56%. У той же час наявність невеликої зайвої ваги дещо збільшує шанси вижити після важкого ДТП. До таких висновків прийшла група експертів з Університету Баффало і Медичного центру округу Ері в США.

«Краш-тести, безумовно, рятують людські життя, однак, вони не до кінця враховують різні габарити водіїв. У цих краш-тестах випробування проводяться на фігурах стандартних габаритів з нормальною вагою. Якщо б компанії проводили краш-тести відповідно до американської реальністю, то виробники автомобілів, можливо, вносили б у них подальші удосконалення, здатні рятувати більше життів», — вважає автор дослідження доктор Дітріх Йель. Його група проаналізувала більш ніж 150 000 ДТП в США. У цій країні від ожиріння страждає близько 40% громадян. Доктор Єль вважає, що водійське сидіння потрібно пристосовувати під більш велику фігуру. Людей з надмірною вагою також потрібно переконувати купувати більш габаритні авто з великим простором між кермом і сидінням.

До того ж людям необхідно роз’яснювати, що звичка перекушувати за кермом обіцяє отруєннями, а також зараженням шкірними інфекціями. У ході проведених у Великобританії досліджень в авто було виявлено стафілокок, кишкову паличку та інші небезпечні бактерії. Найбільше скупчення їх виявлено на кермовому колесі, важелях перемикання передач і ручках дверей.

Керівник дослідження доктор Ентоні Хілтон заявив, що на їжі, що вживається в машині, часом не менше бактерій, ніж на обідку унітазу. Особливо велика небезпека в літні місяці. У той же час 70% водіїв підтвердили, що регулярно п’ють і їдять за кермом. Майже 50% залишають їжу в салоні авто на ніч. Стільки ж водіїв прибирають салон автомобіля не частіше одного разу на місяць, а 30% постійно возить в машині домашніх тварин.

Чим ширше талія — тим коротше життя

Ожиріння — це надмірне відкладення зайвого жиру в організмі людини. Порушується обмін речовин. Накопичення жиру призводить до появи надлишкової маси тіла. Жир накопичується в підшкірній жировій клітковині й навколо внутрішніх органів організму людини. Виділяють первинне, або аліментарне, і вторинне (симптоматичне) ожиріння. Найбільш поширене аліментарне ожиріння. У його розвитку значну роль відіграє систематичне переїдання, особливо на вечерю, їжі багатої вуглеводами, зловживання алкоголем і спеціями підсилюють апетит, а також великі перерви між їдою, відсутність фізичних навантажень. При вторинних формах ожиріння лікують в першу чергу основне захворювання. Це може бути порушення гормональної системи, клімактеричний період, і т.п.

Існує кілька основних типів ожиріння. Якщо основна частина жиру накопичилася в області живота і вище, тоді це ожиріння по верхньому типу («чоловіче» ожиріння). Жир накопичується в стегнах і сідницях – ожиріння по нижньому типу («жіноче» ожиріння). У жінок ожиріння зустрічається в 2 рази частіше.

Також розрізняють чотири стадії ожиріння:

  • I стадія — надлишок ваги до 30%;
  • II стадія — надлишок ваги від 30 до 50%;
  • III стадія — надлишок ваги від 50 до 100%;
  • IV стадія — надлишок ваги понад 100%.

Нормальна вага дорівнює: зріст — 100 + 3 кг на кожне десятиліття після 30 років.

У людей, страждаючих ожирінням, значно збільшується ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, жовчнокам’яної хвороби, хвороб суглобів та хребта. Вони скаржаться на перепочинок, підвищену стомлюваність, загальну слабкість, слабкість, біль у суглобах і хребті.

Позбавляємося від зайвих кілограмів

Основні умови для схуднення — це дієта і постійне фізичне навантаження (фізкультура, спортивна ходьба, біг підтюпцем, плавання, танці). Калорійність їжі потрібно знижувати поступово до 1100–1400 ккал (не більше 1800 ккал) на добу. З меню треба виключити солодке, борошняне і жирне. При лікуванні ожиріння, яке обов’язково має проходити під контролем фахівця-медика, не слід прагнути до швидкої втрати ваги. Оптимальним вважається зниження ваги не більше ніж на 3 кг на місяць. До 2 г на добу необхідно обмежити споживання солі, до 1,2 л — води. Для зниження почуття голоду рекомендують харчуватися часто, 4–6 разів на добу. Порції повинні бути невеликі. Не слід забувати про гіркоти, прянощі, що регулюють обмін жирів (хрін, гірчиця, редька, коріандр, полин). Корисні продукти, багаті вітамінами і клітковиною. Це капуста, буряк, огірки, морква, пшеничні висівки, пророслі насіння злаків. Раз на тиждень потрібно проводити розвантажувальні дні, а напередодні увечері слід зробити очисну клізму.

Для зниження апетиту використовуються: водорості (ламінарія, фукус пухирчастий, цистозіра бородата), кукурудзяні рильця. Для стимуляції обмінних процесів – лікарські рослини, що володіють сечогінним, жовчогінним, проносним, потогінним ефектом. Це ромашка, липа, бузина, м’ята, мати-й-мачуха та ін. Кабачки посилюють перистальтику кишечника, перешкоджають всмоктуванню холестерину, ожиріння. Агрус надає освіжаючу, сечогінну, жовчогінну дію, нормалізує обмін речовин. Морква, зелений салат, журавлина покращують функцію щитовидної залози, перешкоджаючи ожирінню.

Масаж біологічно активних точок на вусі і тілі людини також можна застосовувати для зниження апетиту. Ця процедура допомагає легше переносити розвантажувальні дні або голодування.