Час диктує нам нові пріоритети, у зв’язку з чим багато пар не поспішають створювати сім’ї та народжувати дітей. Для багатьох на першому місці стоїть кар’єрне зростання та фінансова стабільність, добившись якої вже вирішуються ставати батьками.
Проте вчені провели ряд досліджень, які показали, що пізнє батьківство може привести до небажаних наслідків. Виявляється, кожен прожитий чоловіком рік чреватий для його потомства парою нових мутацій. Небезпека для дітей полягає в тому, що частина мутацій позначається на роботі генів. До такого висновку прийшли вчені-генетики з Ісландії.
Дослідники під керівництвом Августина Конга порівнювали зразки ДНК батька, матері та їхніх дітей за кількістю мутацій в геномах. Отримані результати дозволили зробити невтішний висновок: пізнє батьківство небезпечно для потомства.
Так, якщо двадцятирічні чоловіки передавали своїм дітям тільки двадцять п’ять мутацій, то сорокарічні вже більше шістдесяти. А от вік матері при цьому не грав істотної ролі. Жінка в середньому передає плоду близько півтора десятків мутацій. У цьому дослідженні взяли участь близько 80 сімей.
Ще недавно не було ніяких наукових підтверджень тому, що пізнє зачаття негативно відбивається на здоров’ї дітей. Водночас багато вчених схилялися до того, що якість сперматозоїдів і яйцеклітин з часом стає гіршою.
Також професор Джон Макграт з Квінслендського інституту мозку поділився відкриттям, яке він зробив разом зі своїми колегами. Він відмітив, що якщо порівнювати дітей 20-річних чоловіків з дітьми чоловіків, яким більше 50 років, то останні мають у два рази більше шансів дістати шизофренію, аутизм і мати знижені показники IQ.
Вчені провели експеримент за участю лабораторних тварин. Їх цікавили певні мутації під назвою «CNVs», які припускають відсутність або, навпаки повторення відрізків генетичного матеріалу. Вчені встановили, що ДНК з клітин сім’я літніх батьків схильна до розвитку CNVs.
Також, крім генетичних відмінностей, потомство старих і молодих самців, яка бере участь в експерименті, мало мозок різної форми і різну поведінку. А одна виявлена мутація співвідносилася з відомим геном аутизму.