З давніх часів чай вважався оздоровчим напоєм, до нього ставилися як до чудодійних ліків. Однак сучасні вчені радять переглянути свою звичку пити міцний чай.
У Китаї чай використовували як ліки ще 4 тисячі років тому, коли він був дикою рослиною. Про цілющі властивості ароматного напою відомо багато чого. Зокрема, він є м’яким психостимулятором, підсилює і прискорює багато психічних процесів: загострює роботу аналізаторів (особливо зору), в цілому підвищує чутливість і сприйнятливість нервової системи, збільшує швидкість реакції, сприяє запам’ятовуванню нової інформації, прискорює процес мислення і т.п.
Крім того, чай є відмінним антидепресантом і здатний позитивно впливати на настрій. Але якщо випити багато міцного чаю, це може викликати ефект «чайного сп’яніння» , яке супроводжується ейфорією і станом, близьким до алкогольного сп’яніння.
Вчені з університету Ганновера нещодавно виявили, що міцний чай може впливати на роботу серця, порушуючи його нормальний ритм.
Особливо цей вплив відчутно при вживанні зеленого чаю, який впливає на самопочуття набагато сильніше чорного через вміст у ньому великої кількості біологічно активних речовин, що впливають на кровоносні судини. Занадто міцний чай, як зелений, так і чорний, здатний приводити до тахікардії. Слід пам’ятати, що міцний чай, особливо підсолоджений цукром, підвищує артеріальний тиск, а слабкий, навпаки, знижує.
За твердженням вчених, вживання міцного чаю, кофеїн, що міститься в напої, призводить в збуджений стан нервову систему і судини. У зв’язку з цим медики рекомендують не давати хворим з температурою гарячий міцний чай, так як це може ще більше підвищити температуру.
Є категорії людей, яким слід обмежити вживання чаю або навіть виключити його зі свого раціону. Це стосується, перш за все, вагітних жінок. Кофеїн, що міститься в чаї, стимулює плід і впливає на його розвиток.
Людям, що страждають гіпертонією і атеросклерозом, не варто пити міцний чай, а в період загострення краще взагалі відмовитися від нього, особливо від чорного. Це пояснюється збудливою властивістю кофеїну і теофіліну на нервову систему. З цієї ж причини не варто пити міцний чай на ніч, особливо людям, що страждають безсонням.
Найбільш оптимальна кількість випитого чаю — 4–5 чашок помірно завареного чаю в день.