Чому ранок рідко буває бадьорим?

Ранок за ранком багато хто з нас відчуває одне і те ж: голова чавунна і здається, що змусити встати себе з ліжка немає ніяких сил. Нормальним такий стан ніяк не назвеш, тому вчені приділили цьому феномену достатню увагу.

Причин ранкової втоми може бути багато. Одна з найпоширеніших: невміння організувати свій режим дня, коли ми «засиджуємося» далеко за північ, а вставати треба рано. Але виявляється, можна проспати 10–12 годин, а вранці все одно не відчувати припливу сил і енергії. Такий стан змушує нас зловживати стимуляторами, кавою і міцним чаєм, а деякі навіть переносять на вечір важливі справи. Але чи можна перенести все життя на післяобідній час? Вчені допомогли людям зрозуміти причини ранкової розбитості і впоратися з ними.

В університеті Боулдера, штат Колорадо, вчені спостерігали за добровольцями і вимірювали рівень мелатоніну у них в крові. За спостереженнями фахівців, причина сонливості у високому рівні цього гормону. Мелатонін виділяється у кожної людини, коли настає час заснути, а в ранковий час він руйнується. Однак ми вже виробили у себе звичку засинати набагато пізніше заходу сонця, а вставати набагато пізніше сходу, тим самим порушуючи природні ритми сну і неспання. Як показало дослідження, в крові руйнування мелатоніну починає відбуватися не під час підйому, а на кілька годин пізніше. Ось і виходить, що людина спить на ходу. А ми ще й змушуємо себе працювати в такому стані, надаючи тим самим значне навантаження на всі системи організму.

За твердженнями вчених, мелатонін може стати ліками від старості.

Також вони встановили, що рівень мелатоніну цілком можна коригувати без ліків і серйозних впливів. Для того щоб мелатонін вчасно вироблявся і вчасно руйнувався, треба переглянути свій режим сну, раніше лягати, виключити вплив штучного світла під час сну і відразу перед ним.

Тим, хто хоче швидше нормалізувати ситуацію, можна виїхати на пару днів на природу. На свіжому повітрі людина мимоволі засинає раніше і прокидається теж раніше. І хоча тривалість сну при цьому не змінюється, але от загальний стан стає зовсім іншим. Добровольці після такого сну змогли назвати свій ранок по-справжньому бадьорим і активним.

Вчені довели, що повністю відновити біоритми можна всього за тиждень. А ось чи збережемо ми ці біоритми — це вже повністю залежить від нас. Якщо ми пожертвуємо пізнім переглядом телевізора або сидінням за комп’ютером, то можна сказати, що ми перемогли і тепер щоранку будемо бадьорими і щасливими!