Іноді ми годинами, днями або місяцями ламаємо голову над створенням потрібної ідеї, а вона відвідує нас зовсім раптово в найнесподіваніших місцях, наприклад в душі. Виявляється існує наукове пояснення тому, чому нас осяває в найбільш непередбачувані моменти життя.
І неправий буде той, хто стверджує, що творче мислення — процес непередбачуваний. Насправді все підпорядковується строго певним законам. Доказ цьому факту знайшов доктор наук в області неврології з Массачусетського інституту Елліс Флаєрті, який визначив, що креатив «пре» з нас з особливою силою в наступні моменти:
— Коли мозок виділяє велику кількість дофаміну. А сприяють цьому фізичні вправи, музика, що доставляє задоволення, а також приємний теплий душ.
Дофамін — речовина, яка здійснює передачу нервових імпульсів у мезолімбічної шляхи мозку, який відповідає за прояв задоволення. Чим вище рівень дофаміну — тим яскравіше відчуття.
— Стан релаксу, повного розслаблення. Це ті рідкісні моменти, коли ми дозволяємо мозку відпочити, занурюємося в себе, де нас і чекають ці самі несподівані рішення. Деякі напевно помічали, що осяяння приходить у півсні або в стані легкого алкогольного сп’яніння. До речі, алкоголь, як і нікотин, сприяє посиленому виробленню дофаміну і блокуює його руйнування після надання ним очікуваного ефекту — задоволення.
— Коли ми ні на чому не концентруємося і навіть розсіяні. Якщо відволіктися на щось не дуже важливе, то мозок отримує перерву, що дозволяє підсвідомості творчо підійти до проблеми.
Тепер зрозуміло, чому в розслабленому стані або в неуважності, отримавши дозу дофаміну, найцікавіші ідеї приходять нам в голову саме в душі. Тепер перед нами стоїть найважливіше завдання – в якому б місці нас не відвідала геніальна думка, треба постаратися не дати їй зникнути без сліду.