Тиша в нашому галасливому світі стала важкодоступною розкішшю. Наш організм реагує на це не кращим чином.
Шумове забруднення ВООЗ в 2011 році назвала «чумою сучасного світу». Вчені отримали достовірні докази того, що зашумлення навколишнього середовища негативно позначається на здоров’ї людей.
Подумайте, скільки часу кожен день ви проводите в абсолютній тиші? Швидше за все, це лічені хвилини. Ми постійно слухаємо музику, або новини, або численні звуки, які виробляємо самі в режимі «нон-стоп».
Чому так важливо якомога більше часу проводити в тиші?
В ході досліджень було встановлено, що шумове забруднення веде до підвищення кров’яного тиску, серцевих нападів, погіршення слуху і загального стану здоров’я. Гучні звуки підвищують рівень стресу шляхом впливу на мозжечкову мигдалину, а це призводить до викиду кортизолу – гормону стресу.
Недавнє дослідження показало, що всього дві хвилини тиші володіють більш ефективною заспокійливою дією, ніж прослуховування розслаблюючої музики. Це пов’язано з різницею в кров’яному тиску і циркуляції крові в мозку.
На нас постійно обрушується потік сенсорної інформації. Коли ж ми опиняємося в тиші, центри уваги нашого мозку починають відновлюватися.
У сучасному світі увага людини майже постійно активна, а це важке навантаження для префронтальної кори мозку, яка відповідає за вирішення завдань і прийняття рішень. Постійно працюючи в такому «включеному» режимі, мозок виснажує свої ресурси, нам стає важче концентруватися, ми відчуваємо втому, втрачаємо здатність вирішувати завдання і генерувати нові ідеї.
Але відновити когнітивні ресурси можна, знизивши рівень сенсорної інформації, яка надходить ззовні. Найкраще – прогулятися на природі в мовчанні.
Коли ми занурюємося в мрії, медитації, фантазії про майбутнє, включається «самогенеруюча свідомість».
Коли мозок відключається від зовнішніх подразників, у нас з’являється шанс «підключитися» до потоку внутрішніх думок, емоцій, спогадів. Це дає можливість переосмислити попередній досвід, перейнятися почуттями інших людей і адекватно оцінити наш розумовий і емоційний стан.
Тобто, перебування в тиші допомагає нам мислити більш глибоко і креативно.
В ході експериментів вчені з’ясували, що дві години тиші в день призводять до утворення нових клітин гіпокампу – ключового відділу мозку, відповідального за навчання, пам’ять і емоції.
Таким чином, лікарі прийшли до висновку, що тиша володіє терапевтичними властивостями при лікуванні депресії, хвороби Альцгеймера та інших станів, пов’язаних зі зниженням темпів оновлення нейронів.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.