Всі ми хочемо залишатися вічно молодими, стрункими і рухливими. Але помічаємо, що більшість бабусь і дідусів втрачають з роками свою колишню витонченість, і рухатися легко рідко в кого з них виходить. Що ж є причиною зайвої ваги літніх людей? Невже всі ми приречені на старості років придбати круглі животики і друге підборіддя?
Слід зауважити, що збільшення у вазі не тільки робить людей похилого віку менш привабливими, але і доставляє цілий ряд серйозних проблем: збільшується навантаження на серцево-судинну систему і опорно-руховий апарат, підвищується шанс розвитку таких захворювань як цукровий діабет, гіпертонія, деяких видів онкологічних захворювань.
З роками темп життя людини сповільнюється. Ви помічали, що старенькі рідко кудись поспішають, ведуть розмірене і неспішне життя? Виявляється, вся справа в уповільненні обміну речовин в організмі. Для процесу старіння характерно нерівномірна, різноспрямована зміна обміну речовин і енергії, що приводить до зниження адаптаційних можливостей організму і викликає появу різних захворювань.
Перші механізми старіння пов’язані з порушенням процесу білкового синтезу. У старіючому організмі зменшується частка метаболічно активних білків, тоді як кількість метаболічно інертних білків, навпаки, зростає. Такі зміни знижують інтенсивність відновлення білків.
Синтез деяких білків в літньому віці змінюється нерівномірно, а це призводить до порушення окремих білкових фракцій. Саме з цієї причини в старості зростає рівень глобулінів в крові і знижується рівень альбумінів.
Зміна процесу синтезу білків — це перше порушення обміну речовин, що виникає в організмі людини з віком.
Крім білкового обміну з віком змінюється також зміни в обміні вуглеводів. До зміни механізму вуглеводного обміну в старості призводять зміни активності деяких важливих ферментів. Є літні люди з нормальною швидкістю вуглеводного обміну, але є і ті, у кого цей процес відбувається повільно, що відбивається на загальному стані організму, його здатності виробляти енергію.
Найчастіше уповільнення вуглеводного обміну пов’язано зі зниженням активності інсуліну в крові і зниженням здатності тканин реагувати на вплив гормонів. До старості все менша роль у вуглеводному обміні відводиться печінці, і процес поступово активізується в міокарді, скелетних м’язах і мозку.
Зміна вуглеводного обміну — це друга зміна в обміні речовин, що з’являється в старості.
Так само в літньому віці відбуваються зміни в ліпідному (жировому) обміні, що може стати причиною атеросклерозу. Звичайно, порушення в обміні ліпідів може трапитися і в більш молодому віці, але частіше за все відзначається у людей старше 55 років. За прожиті роки організм накопичує в крові і тканинах жири, що сприяє розвитку ожиріння, накопиченню холестерину, тригліцеридів та інших видів жирів.
Крім перерахованих основних змін у старості відбувається уповільнення роботи мітохондрій, а це безпосередньо пов’язано зі зниження інтенсивності засвоєння поживних речовин організмом. Мітохондрії — це маленькі клітини, які можна вважати фабрикою з переробки корисних речовин і виробництвом з них необхідної для життєдіяльності енергії. А якщо знижується активність мітохондрій, то енергії стає значно менше. В ході досліджень вчені встановили, що літній чоловік 60-ти років 100 калорій спалює набагато повільніше, ніж 20-річний юнак. До чого це призводить? До того, що процес утворення небажаних відкладень в старості йде швидше, ніж у молодому віці.
Обмін речовин — це складний механізм, відповідальний за спалювання енергії, що надходить до нас з їжею. Саме за допомогою тонко продуманого природою механізму обміну речовин відбувається розумне засвоєння білків, вуглеводів, жирів та інших елементів, важливих для здоров’я організму. І, звичайно, вікові порушення цього процесу призводять до відкладення жирів, накопичення зайвої ваги.
Зрозуміло, повністю зупинити процес уповільнення обміну речовин неможливо. Це суперечило б законам природи. Але все ж оптимізувати і відрегулювати його можна, при належній повазі до свого організму.
Лікарі впевнені, що раціональне харчування, оптимальний водний режим, здоровий сон, прагнення вести активний спосіб життя, регулярні заняття спортом, спілкування з родиною та друзями неодмінно допоможуть впоратися з віковими уповільненнями механізму обміну речовин.