Чому діабет загрожує ожирінням?

Про зв’язок діабету з ожирінням відомо вже давно. Але, незважаючи на всі зусилля, вчені так до кінця і не з’ясували, як саме ожиріння провокує діабет.

Водночас фахівцям відомо, що жир, який накопичився в жирових клітинах, посилає якийсь сигнал в інші клітини, після якого вони робляться нечутливими до інсуліну і перестають поглинати глюкозу.

Американські вчені припустили, що ключову роль тут відіграє білок RBP4 (ретинол-зв’язуючий білок 4) , який відомий як переносник вітаміну А. Про зв’язок RBP4 з діабетом говорять медичні дослідження, які виявили підвищений рівень цього білка у людей з ожирінням та інсуліновою резистентністю тканин. У той же час і деякі мутації, що підвищують рівень RBP4 в крові, збільшують ризик діабету.

У журналі Cell Metabolism фахівці описали механізм, за допомогою якого RBP4 провокує діабет. Відомо, що інсулінова резистентність тканин, а з нею і діабет другого типу, пов’язаний з ожирінням, виникає на тлі запальної активності імунітету. На тему зв’язку діабету із запаленням також проведено чимало досліджень. Але цього разу вчені дійшли висновку, що RBP4 якраз і є тим подразником, який, подібно інфекції, змушує імунну систему запускати запалення.

Більш ранні експерименти показали, що RBP4 дійсно викликає запальну відповідь, якщо подіяти їм на культуру імунних клітин. В умовах нового експерименту вчені вирішили підтвердити це на генетично модифікованих мишах з підвищеним рівнем RBP4. У результаті виявилося, що цей білок активує антиген-презентируючі деревовидні клітини і макрофаги. Кожен з видів клітин відноситься до системи вродженого імунітету і зайняті блокуванням в тканинах чужинців. Але якщо вони відчувають, що не можуть впоратися самі, то кличуть на допомогу інші клітини, що відносяться до системи набутого імунітету.

При великому накопиченні в організмі RBP4, активація додаткових потужностей імунітету відбувається буквально на порожньому місці. Тобто деревовидні клітини і макрофаги повідомляють особливого класу Т-клітин про неіснуючу загрозу. Тут виникає питання, чи не занадто багато потрібно білка RBP4, щоб спровокувати імунну агресію. Але дослідники стверджують, що у тварин в досвіді рівень білка був підвищений пропорційно тому, наскільки він збільшується у діабетиків.

І навіть у звичайних мишей виникала стійкість до інсуліну, якщо у них брали імунні клітини і після обробки RBP4 повертали назад в організм. А запалення, що розвивалося при цьому, виявлялося саме в жировій тканині.

Звичайно, історія з RBP4 не остаточна в пошуках зв’язку між діабетом і ожирінням. Так, необхідно ще з’ясувати, чому надлишок жирового запасу підвищує рівень цього білка. Але вже зараз можна створювати ліки, спираючись на наявні дані.

Якщо ви стикаєтеся з симптомами цукрового діабету або маєте діагноз, консультація ендокринолога є важливим етапом у догляді за вашим здоров’ям. Наш кваліфікований ендокринолог готовий надати вам індивідуальні рекомендації та план лікування.