Чому активоване вугілля актуальне протягом століть?

При порушенні роботи травлення або болі в животі, перший засіб, про який ми згадуємо, – активоване вугілля. Це старий препарат перевірений ще нашими бабусями і дідусями. За останні десятиліття винайдено багато нових ефективних препаратів, але все одно багато хто з нас залишаються вірними активованому вугіллю. І не випадково, адже його ефективність доведена на практиці, а протипоказань у нього немає.

Активоване вугілля відноситься до адсорбуючих речовин. Ці нейтральні речовини мають властивість вбирати рідину, що виділяється при запаленні, і поглинати різні токсичні речовини.

Активоване вугілля отримують з копалин і деревного вугілля.

Спеціальне тонкопористе активоване вугілля виробляють шляхом термічної обробки без доступу повітря з деяких полімерів.

Деревне вугілля використовувалося в медичних цілях ще в Давньому Єгипті. Стародавні римляни також використовували вугілля для очищення води і вина.

Адсорбацію газів за допомогою вугілля відкрив в 1773 році шведський хімік Шеєле. З тих пір вугілля стали застосовувати як протиотруту для зв’язування отрут, які потрапили в шлунково-кишковий тракт, а також для адсорбаціі газів при метеоризмі.

Адсорбуючі властивості вугілля пояснюються великою кількістю пор на його поверхні. Вугілля не токсичне, добре виводиться з організму і при цьому не всмоктується в кишечник, повністю виходить з організму з каловими масами через 7-10 годин.

Активоване вугілля застосовується при розладі кишечника, проносах, метеоризмі, харчових і лікарських отруєннях, отруєннях солями важких металів, наркотиками
і снодійним. Чим раніше після отруєння буде введене активоване вугілля, тим більшого ефекту можна добитися.

Добре допомагає активоване вугілля при метеоризмі, особливо при поєднанні його з підвищеною кислотністю. У цьому випадку призначають вугілля в таблетках по 0.5 г (1-3 таблетки 3-4 рази на день).

Свою ефективність активоване вугілля довело і при алергічних реакціях – воно добре виводить алергени з організму.

Незважаючи на те, що активоване вугілля не має явних побічних ефектів, все ж при його застосуванні може спостерігатися запор або пронос, а також збіднення організму вітамінами, жирами, білками і гормонами, так як препарат адсорбує всі органічні речовини.

Протипоказаннями його використання є виразкові процеси і шлункові кровотечі.

Також слід враховувати адсорбуючі властивості вугілля при прийомі інших лікарських препаратів. Зі зрозумілих причин їх дія буде знижена.