Чоловічий організм зношується раніше жіночого?

Про те, що жінки живуть довше чоловіків і є більш витривалими у фізичному плані, відомо давно. Питання ступеня зношуваності чоловічого і жіночого імунітету вивчали японські вчені. Вони прийшли до висновку, що жіноча імунна система старіє повільніше за чоловічу.

Такий результат став відомий після того, як у добровольців обох статей у віці від 20 до 90 років був узятий аналіз крові. У зразках крові спостерігалося зменшення лейкоцитів з віком. Також скорочувалася і кількість нейтрофілів, в той час як число лімфоцитів у жінок зростало. У той же час в крові молодих чоловіків виявлено більше лімфоцитів, ніж у жінок того ж віку, а в міру старіння це співвідношення приблизно вирівнюється.

При більш скрупульозному вивченні зразків дослідники з’ясували, що з віком у чоловіків знижується кількість еритроцитів.

Але є й інші причини, по яких жіноча імунна система є більш витривалою і повільніше старіє. Велику роль у цьому відіграють статеві гормони. Так, якщо жіночий організм виробляє більше гормону естрогену, який захищає організм від серцево-судинних захворювань, то це також впливає на тривалість життя «слабкої» статі.

Існують медичні дослідження, які показали, що імунні системи жінок і чоловіків по- різному реагують на вакцинацію і інфікування. Чоловіча імунна відповідь, як правило, значно вище. Американські вчені вважають, що це пов’язано з високим рівнем тестостерону в чоловічому організмі.

Вчені інституту імені Говарда Хьюза провели дослідження з 2008 по 2009 роки під час сезонної вакцинації від грипу. Учасниками дослідження стали 53 жінки і 34 чоловіки різного віку. Аналізи показали, що імунна відповідь на вакцинацію у жінок була сильнішою, ніж у чоловіків. Особливо на небезпечний штам вірусу грипу H3N2, який є причиною найбільшого числа захворювань і смертельних випадків.

Зразки крові у випробовуваних взяли до вакцинації, що дозволило зрозуміти, як працюють гени, що відповідають за імунну реакцію. Виявилося, що у чоловіків, імунна система яких реагувала на щеплення слабкіше, був високий рівень експресії генів, що відповідають за метаболізм жирів, тоді як роботу цих генів регулює тестостерон. Подальший аналіз довів, що саме у чоловіків з високим рівнем тестостерону імунна відповідь була слабкіша, ніж у жінок і у випробовуваних з низьким рівнем тестостерону.

До речі, раніше було доведено, що чоловіча імунна система слабкіше реагує на вакцину від кору, краснухи, жовтої лихоманки, свинки, гепатиту та інших хвороб. В даний час вчені розробляють варіанти «вимикання» здібності тестостерону придушувати імунну систему.