Секрети здорового харчування не такі вже й складні. Цілющі продукти ростуть просто на грядці. У «ложі перів» — помідор. Про інші дізнаємося від перелітних птахів.
Я — печений помідор
З шкури атласної,
І вступати зі мною в суперечку
Овочам небезпечно!
Джанні Родарі.
Коли в городі і на ринку повно овочів і фруктів, саме час подумати про здорове і правильне харчування. Овочева і фруктова дієти, як вважають фахівці зі здорового харчування, корисні для травної системи, покращують травлення і обмін речовин, впливають на фігуру. І причина не тільки в низькій калорійності цих продуктів.
Дослідники з англійського Університету Рідінга стверджують, що лікопін (вітамін-антиоксидант, серед каротиноїдів вирізняється високою антиокислюючою активністю, помітно знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань) на який так багаті помідори, забезпечує людині відчуття ситості і знижує кількість гормонів апетиту.
Учені провели експеримент: 17 жінок у віці 18-35 років, у яких не було проблем із зайвими кілограмами, їли сендвічі, збагачені морквою, помідорами або вершковим сиром. Дослідники думали, що відчутний ефект насиченості виникає у випробовуваних внаслідок підвищеного вмісту волокон у моркв’яному хлібі. На їхнє здивування, виявилося, що саме помідори володіють такою якістю.
Доктор Джулії Ловенгров, спеціаліст по харчовому метаболізму зазначила: «Це було невелике дослідження, і ми не можемо сказати, наскільки вирішальним є вплив томатів, але статистичні результати виявилися досить вражаючими». Керівник проекту вважає, що жінки відчували себе ситими саме завдяки помідорам. Таким чином, помідорна дієта може стати найбільш ефективною, а також буде легко переноситись.
В якості дієтичного продукту свіжі помідори і томатний сік призначають при захворюваннях, які супроводжуються порушенням обміну речовин (особливо водно-сольового обміну), розладах роботи шлунково-кишкового тракту та серцево-судинних захворюваннях.
У той же час не варто забувати, що неабияка порція томатів протипоказана людям, що страждають порушеннями обміну речовин і алергією на червоні овочі та фрукти. При загостренні гастриту, виразкової хвороби, панкреатиту і холециститу томати також протипоказані. Не можна їх вживати навіть при легких отруєннях. Вони можуть спровокувати ще більш сильнішу реакцію.
У поєднанні з рослинними жирами лікопін засвоюється набагато краще. У той же час американські дослідники прийшли до висновку, що помідори набагато корисніші у вареному вигляді. Якщо їх готувати при високій температурі, то вже через 2 хвилини лікопін буде на 1/3 більше, ніж у сирих помідорах. Концентрація цієї речовини підвищується в півтора рази, якщо варити томати 15 хвилин.
Не варто також забувати, що свіжі помідори містять велику кількість органічних кислот (лимонна, яблучна, винна, щавлева), необхідних організму для нормальної роботи, заповнюють втрату мінеральних речовин.
У помідорах також присутні йод, бор, марганець. До їх складу входять фруктоза і глюкоза. 100 грам стиглих томатів на чверть покривають потребу організму дорослої людини у вітаміні С. В помідорах досить таки багато вітамінів В1, В2, В3, В6, В9, Е, PP і бета-каротин. При нестачі вітаміну А бажано пити томатний сік. Його так само рекомендується вживати тим, хто страждає від артриту, діабету, ожиріння та ревматизму.
Вчені стверджують, що помідори зменшують ризик захворювань сечового міхура, сприяють профілактиці захворювань передміхурової залози, зменшують ризик ішемічної хвороби серця, сприяють утворенню еритроцитів, покращують еластичність стінок судин і стан шкіри.
Помідори мають протиракову активність. Міститься в них вітамін А, який блокує виробництво канцерогенних речовин в шлунку. У шкірці помідора міститься каротин, який захищає від раку легень. Якщо вживати томати кожен день, то ймовірність розвитку раку товстої кишки знижується на 50%. Помідори знижують ризик захворювання раком кишечнику, горла, ротової порожнини, легенів, молочної залози.
Завдяки наявності в помідорах гормону щастя — серотоніну і тираміну (органічна сполука, яка перетворюється на серотонін вже в організмі) вони сприяють покращенню настрою, виконують функцію антидепресантів і регулюють роботу нервової системи.
Завдяки вмісту фітонцидів помідори мають антибактеріальну та протизапальну властивості. Помідор називають «омолоджуючим яблучком», він здатний попередити передчасне старіння. До того ж томати — добрий косметичний засіб, здатний поліпшити стан будь-якого типу шкіри. У силу свого унікального природного складу помідори омолоджують шкіру, розгладжують зморшки, покращують колір обличчя.
При вугровій висипці проблемні ділянки шкіри рекомендується змащувати по кілька разів на день соком стиглого помідора, змішаного з гліцерином в рівних пропорціях. На відміну від більшості «банкових» косметичних препаратів, що містять консерванти і токсичні речовини, помідор — натуральний і доступний засіб.
Для допитливих! Слово томат походить від індіанської назви помідора — «томатль». З-за свого кольору і форми плодів рослина отримала нову, романтичну назву «Помодоро» — від французького «любовне яблуко».
Продовжуючи тему правильного харчування, не зайвим буде звернути увагу на пернатих. Вчені американського університету штату Род-Айленд впевнені, що саме птахи здатні навчити людей цієї важливої науки. Вибираючи певні сорти ягід, птиці забезпечують собі захист від шкідливих речовин і негативних наслідків стресу.
З метою зрозуміти, як раціон перелітних птахів може бути використаний на користь людині, група дослідників кілька місяців провела в польових умовах. Було проведено ряд спостережень і досліджень за поведінкою птахів. Вчені стверджують, що пернаті вибирають продукти, багаті антиоксидантами.
Хоча зазвичай птахи їдять комах і насіння, під час перельотів вони переважно харчуються ягодами. Птахи надають перевагу вживати певні плоди, багаті поживними речовинами. Такий раціон може допомогти запобігти захворіти на рак і інші серйозні захворювання.
Вчені продовжують роботу в рамках даного проекту і намагаються дізнатися, як саме птахи вибирають корисні для себе ягоди. Дослідження можуть мати велике значення для організації здорового харчування та охорони навколишнього середовища.