Через стрес — до серцевих проблем?

Хвороба — нормальна реакція організму на нездоровий спосіб життя. Особливо часто вона починає відвідувати нас, якщо близько до серця приймати негатив.

Нам всім добре відомо, що емоційні потрясіння підвищують ризик виникнення порушень роботи серця. Наше життя переповнене емоційною напругою у вигляді зростання потоку інформації, інтенсивного темпу діяльності, відповідальності на роботі і в сім’ї – все це виснажує нервову систему сучасної людини.

На серцево-судинну систему шкідливий вплив надають тривалі або часто повторювані негативні емоції — гнів, злість, заздрість, ревнощі, страх і т.п. Ці емоції супроводжуються справжньої «вегетативною бурею»: в крові підвищується рівень адреналіну, биття серця частішає, мобілізуються енергетичні ресурси, готуючи організм до захисту.

Однак сучасна людина не стане рятуватися втечею від ворогів, не вступить з ними у рукопашний бій, а, навпаки, слідуючи правилам пристойності, у відповідь на дію, яка образила її, придушить природну реакцію і «зажене всередину» цю бурю, яку викликали емоції.

Але буря не проходить безслідно. Підвищений вміст адреналіну супроводжується збільшенням кількості жирних кислот і холестерину в крові за рахунок мобілізації жирових депо. Посилюється синтез ліпопротеїдів у печінці, через що збільшується їх кількість у крові. У таких ситуаціях виникають спазми судин, збільшується в’язкість крові, що веде до тромбоутворення.

Наукове пояснення факту порушення роботи серцево-судинної системи через стрес знайшли вчені з Університету госпіталю в Цюріху. Вони описали на молекулярному рівні зміни, що відбуваються в ендотеліальних клітинах кровоносних судин серця в момент емоційного стресу. Дослідники вважають, що саме ці зміни призводять до стійкого спазму судин внаслідок втрати здатності до розширення і викликають обмеження кровотоку.

Проблеми зі здоров’ям через нервові навантаження називають психосоматичними. Крім серця, через них страждає шлунково-кишковий тракт, нирки, може розвинутися навіть цукровий діабет.

Фахівці стверджують, що порятунок треба шукати в спорті. При фізичних навантаженнях мозок відпочиває навіть більше, ніж у сні. Психологи ж радять не сприймати негатив, а дарувати собі більше приємних моментів. Хоча, це легко сказати, але не так просто виконати. І, тим не менше, всі ми вже починаємо засвоювати фразу — «всі проблеми в голові». Тому, коли на душі кішки скребуть, від відчаю нікого не хочеться бачити, може, краще потягнутися, посміхнутися, розслабитися, розглянути по сторонах і подумати про себе: «Який же я чудовий, скільки всього я можу в цьому житті»?!

Не відмовляйте собі в мріях і задоволеннях, це зробить вас здоровішими і щасливішими!