З незапам’ятних часів його застосовували як цілющий засіб, вважали, що цей напій веселить серце і прискорює думку. Недарма перші кав’ярні, які з’явилися в Константинополі називалися «Школами мудрості». Люди вірили, що кава допомагає проти очних хвороб, при подагрі та цинзи. І сьогодні вчені відкривають все нові і нові грані впливу кави на організм людини.
Дослідники відповідають дуже обережно, але більшість упевнені, що кава, в розумних кількостях, принесе здоровій людині лише користь. Напій допомагає при головних болях, особливо при мігрені. Кофеїн збільшує рівень циркулюючих жирних кислот, що сприяє їх окислення та утилізації. Кава також прискорює процес травлення. Завдяки наявності в ньому кофеїну, кава — чудовий тонізуючий напій. Одна-дві чайні ложки меленої натуральної кава на чашечку води, цілком достатньо, щоб підбадьоритися і підвищити працездатність.
Недавні дослідження, проведені американськими вченими, підтвердили, що чотири чашки кави на день можуть врятувати від ракових захворювань гортані, рота і горла. Люди, що п’ють регулярно багато кави на 39 відсотків рідше страждають від цих хвороб. Вчені підсумували інформацію з дев’яти дослідницьких проектів, які проводилися в США, Центральній Америці та Європі. У них взяло участь 5000 людей, хворих на рак і 9000 здорових. Також були вивчені фактори ризику — алкоголь, куріння і неправильне харчування.
Після ретельного дослідження впливу факторів був зроблений висновок про вплив кави на ракові захворювання гортані, рота і горла. Важливість результатів дослідження ще в тому, що рівень виживання при цій формі раку досить низький. У той же час колеги автора дослідження, доктора Мії Хешіб з університету Солт-Лейк-Сіті (штат Юта, США) дуже обережно відгукуються про можливість застосування цього методу. Відомо, що високі дози кофеїну чинять негативний вплив на рівень кров’яного тиску і серцевий м’яз.
Кава також може скоротити ризик розвитку хвороби Паркінсона. Двох-трьох чашок кави в день достатньо, щоб уберегти себе від розвитку цієї важкої, неухильно прогресуючої неврологічної хвороби. До такого висновку прийшли португальські вчені з Університету Порту. Проаналізувавши всі існуючі наукові дослідження про вплив кави на цю хворобу, вчені з’ясували, що у людей, регулярно п’ють напій, більш ніж на 25% знижується ризик захворіти.
Проведені ними дослідження підтвердили, що випити кави — хороша профілактика хвороби Паркінсона. У той же час професор Кіран Брін з Великобританії, а також ряд його колег, не довіряють цим висновкам. Вони вважають, що на захоплення кавою або алкоголем впливають індивідуальні особливості людини і ці ж особливості впливають на розвиток хвороб Альцгеймера або Паркінсона.
Вивчивши дієту вагітних, вчені з Нідерландів прийшли до висновку, що чим більше майбутні мами п’ють каву, тим з меншою вагою у них народжуються діти. У дослідженні взяли участь 7 300 вагітних жінок. Серед них 3% в ранньому періоді вагітності вживали в день до шести чашок кави. У цих жінок частіше народжувалися діти з меншою вагою і зростом, ніж у тих, хто не захоплювався кави.
Хоча точність цього дослідження, через неможливість зробити остаточний висновок з-за малої кількості дітей, не встановлена, нідерландські вчені вважають, що у майбутніх мам, які зловживають каву виростає ризик розвитку дитини з меншими розмірами, ніж ті, які повинні бути на певному терміні вагітності. Вчені також не можуть прийти до єдиної думки про те, чи є зв’язок між вживанням кофеїну та викиднями.
Виявляється, що це можна зробити за допомогою чашки кави. Принаймні, до такого висновку прийшли австралійські вчені. Вони стверджують, що маніпулювати свідомістю людини і переконувати його, що небудь, набагато легше після вживання ним певної дози кофеїну. У науковому експерименті, який проводили вчені з медичного університету Квінсленда, брали участь 140 добровольців.
Спочатку волонтери висловлювали свою думку щодо проблеми абортів. Після цього їх розділили на дві групи. Учасники однієї з них випили по кілька чашок кави. Потім їм було наведено низку протилежних аргументів, які не збігаються з висловленою ними позицією. Учасники другої групи кави не пили. Їм були висловлені ті ж контраргументи. Членів обох груп попросили ще раз пояснити свою точку зору про аборти. Організатори зробили висновок, що волонтери першої групи набагато легше відмовлялися від своєї думки, ними було легше маніпулювати.
Ще один дуже несподіваний висновок, до якого прийшли співробітники університету Брістоля — енергія, яку кофеїн дає організму при пробудженні, всього лише самонавіювання. Вся справа лише в психологічному настрої. 379 добровольців, які взяли участь в експерименті, 16 годин утримувалися від прийому кави. Потім одній групі запропонували кофеїн, а інший — фіктивний напій (плацебо). Проведені аналізи не виявили суттєвої різниці в станах організмів членів обох груп. Учасники експерименту, які випили кави, не відчували себе бадьоріше тих, хто не брав кофеїн.
Цікавий той факт, що у волонтерів, які випили плацебо, спостерігалися побічні ефекти — емоційне напруження, головний біль, зниження уваги. Комп’ютерні тести також підтвердили погіршення уваги і пам’яті. На думку доктора Пітера Роджерса, одного з авторів дослідження, заряд бадьорості та енергії, який нібито дає кави — всього лише певний психологічний настрій. Його цілком можна домогтися і без стимуляторів. У той же час ніхто не заперечує, що чашка ароматного напою може істотно підвищити настрій. Головне не перестаратися.
Кава корисна лише в помірних кількостях, а при великих дозах може надавати гальмівну дію, викликати безсоння, нервозність, головний біль. Під його впливом може порушуватися судиноруховий центр, що призводить до незначного підвищення кров’яного тиску, почастішання дихання. Відомо, що кофеїн підсилює секрецію шлункового соку та його вживання без їжі може призвести до гастриту і виразкової хвороби. Людям з підвищеним артеріальним тиском і хворим серцем краще взагалі відмовитися від кави.