Бобівник трилистий хоч гіркий, зате цілющий
Ця рослина росте біля болотистих водоймищ. Отож, зверніть увагу на неї, на її три листочки і квітку, яка схожа на білу і трішки рожеву свічку. Пізніше я дізналася, що це бобівник трилистий, який широко використовується як офіційною, так і народною медициною. І цінується передусім за те, що має дуже багато гіркоти. Мабуть тому й не звертають тому на неї уваги. Але ж нашому організму гіркоти теж потрібні, адже як правило дуже багато солодкого вживаємо. Обід, вечеря і навіть сніданок не обходиться без десерту: солодкого чаю, якихось смачних солодких тістечок. І дехто пояснює це тим, що солодощі заспокоюють нервову систему, і дуже потрібні для нормальної роботи мозку. І це так. Але ж, як кажуть, що занадто, то не зовсім корисно, зокрема для шлунку. Адже травній системі шлунково-кишкового тракту потрібна також гіркота. Та й не тільки для шлунку. Адже солодощі розслаблюють не лише шлунок, а й усі органи, і навіть судини. А гіркоти тонізують. Особливо вони потрібні чоловікам. Я, наприклад, не пригадую, щоб дід або батько їли цукерки. Вони любили страви з гірчинкою.

Листя бобівника

І ось саме листя бобівника трилистого (вахти трилистої, тріфоля, трилисника водяного), має дуже багато потрібних для організму речовин. По-перше у них є серцеві глікозиди. По друге – алкалоїди, дубильні, солі йоду, кальцій і магній і навіть вітаміни.
Невипадково, настій із листя бобівника використовують як гіркоту, яка збуджує апетит, підсилює секрецію шлункового соку, покращує травлення. Нині близько 60-70% людей страждають на гастрити з пониженою кислотністю. Тож для лікування цієї хвороби найчастіше використовують листя бобівника.
Відваром та настоєм із листя трилисника лікують від грипу, захворювання жовчого міхура і печінки, використовують як жарознижуючий засіб. Трилисник використовують для боротьби із паразитами. А їх понад 150 видів не тільки у дитячих організмах, а і в дорослих людей! Раніше відваром із листя лікували золотушних дітей. І тепер такими ж відварами промивають гнійні рани, які дуже погано заживають.
Бобівник трилистний широко використовуються у гомеопатії. Зокрема, для поліпшення травлення. Ним же лікують головний біль, лицьові невралгії, пониження слуху у людей похилого віку і нервові захворювання.
Листя цієї цілющої рослини можна заготовляти з травня і аж до кінця серпня. Але краще це робити наприкінці літа, коли стебла досягають максимального розміру. Листя треба обірвати, розкласти на кілька годин, поки вони прив’януть, і лише потім можна сушити у закритому приміщенні. Із висушеного листя можна виготовити настоянку на горілці і використовувати її при болях у суглобах.

Лікування

Рецепт такий: 1 ст. ложка на 1 склянку горілки. Настоювати два тижні, а потім злити в чисту склянку, обов’язково процідити і потім вживати по 5 крапель чотири раз на день. Цю настоянку можна використовувати також для розтирання, при болях у колінах, спині, у грудях.
Трилисник дуже добре лікує ревматизм. Можна також робити гарячий настій:1 ч. ложку подрібненого листя на 1 склянку окропу. Настоювати треба одну годину. А потім процідити і приймати по чверті склянки чотири рази на день до вживання їжі, щоб шлунок добре працював, і апетит був чудовий.
Можна робити також і холодні настої: 1 ч. ложка подрібненого листя на дві склянки холодної кип’яченої води. Настоювати треба не більше 7-8 годин. Тобто, якщо ви поставили звечора, то до ранку настій готовий. Вживати його треба по чверті склянки чотири рази на день.
 А при хворих легенях стане у пригоді такий рецепт: 1 ст. ложку подрібненого листя залити 0,5 склянкою окропу, настоювати 1 годину і потім вживати по 1 ст. ложці тричі на день. Після вживання такого настою підвищується життєвий тонус при туберкульозі легень.
При гастритах з пониженою кислотністю здебільшого використовують висушене листя: 1 ч. ложка на 1 склянку окропу. Після цього загорнути у щось тепле і нехай настоюється. Можна настоювати навіть ніч. А вранці процідити і вживати по столовій ложці тричі на день. Трилисник допоможе і при закріпах. А додавши до нього ромашку можна робити клізми (по 1 ст. ложці чотири рази на день) і кішківник буде працювати нормально, запалення не буде ніякого і закріпи пройдуть.

Застереження

І наостанок одне застереження: будь-яке внутрішнє вживання цієї рослини можливе лише при пониженій кислотності шлункового соку. В іншому випадку – ця трава може посилити перебіг виразкової хвороби або гіперацидного гастриту.
До речі, ті, хто користується вахтою трилистою, ніколи не набирає зайвої ваги. 
Наталя Земна

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини, Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.