Блиск і злидні мозкових підсилювачів

Споживання «таблеток для розуму» набуває у світі масштаб загального божевілля. Безконтрольний прийом потужних стимуляторів мозку може привести суспільство на грань нової наркоманії.

Автори нещодавно опублікованої доповіді британського наукового товариства «Академія медичних наук» прогнозують у найближче десятиліття появу величезної кількості препаратів, спрямованих на стимуляцію діяльності мозку. Головний радник британського уряду по науці Сер Девід Кінг заявив, що здоровим людям для поліпшення якості життя можна прописувати нове покоління «рекреаційних психоактивних субстанцій». «Розумні таблетки», які змушують людей думати швидше, що поліпшують пам’ять і що скорочують втому, вже через 20 років будуть застосовуватися повсюдно », — заявив він міністрам Великобританії.

Тревор Роббінс, професор Кембріджського університету зазначає:

«Ці ліки роблять вас менш імпульсивними, ви більше уваги приділяєте тій чи іншій проблемам, так що у вас може піти на її рішення більше часу, зате воно буде правильним».

Консультант і лектор факультету психофармакології Брістольського університету доктор Ангела Малізія переконує, що: «Потенціал цих ліків величезний. Люди вже купують вітаміни і приймають кофеїн для поліпшення розумових функцій, однак ці препарати відкривають новий вимір. Дослідження показали, що люди, які приймають ці препарати, здатні запам’ятати більше слів, ніж у звичайній ситуації, і поліпшити загальні розумові здібності. Ми використовували ці препарати і для дуже ефективного лікування розумових захворювань, однак, очевидно, є ринок і для здорових людей, яких вони можуть зробити розумнішими». У той же час не можна виключати той факт, що масове застосування подібних препаратів може сприяти серйозним змінам у суспільстві. Ось тільки невідомо в який бік.

Вже сьогодні мільйони студентів, викладачів, вчених і експериментаторів над своїм здоров’ям регулярно приймають «розумні наркотики» вони ж: «таблетки для розуму», «пігулки пізнання», «активатори мозку», «косметика для розуму», «нормалептіки», препарати для покращення пам’яті, когнітивні стимулятори, ноотропи, стимулятори ЦНС … У США споживання «пігулок пізнання» вже придбало масштаб загального божевілля.

Одного тільки модафініла в цій країні виробляється більше ніж на 200 млн. доларів. Для підняття настрою, лікування депресії, підвищення працездатності, зменшення потреби у сні психіатри «тоннами» призначають його своїм пацієнтам.

У США в продаж вже поступив ампакайнс, більш сильний медикаментозний засіб, що дозволяє проводити без сну кілька діб, повертає людям втрачену в результаті втоми працездатність. Він містить глутамінову кислоту, що допомагає в роботі пам’яті.

Доктор Гаррі Лінч, керівник групи дослідників Університету Каліфорнії зазначив: «Можливо, препарат дозволяє мозку будувати нові нейронні ланцюги. Ці ланцюга призводять до підвищення активності нервової системи, з’являються нервові з’єднання між зонами мозку, які до цього слабо взаємодіяли між собою ». У той же час багато відомих учених вважають, що безконтрольне вживання ампакайнса і йому подібних препаратів може привести суспільство на грань нової наркоманії.

Кожен 10-й студент престижного навчального закладу світу — Кембриджа (Велика Британія) користується когнітивними стимуляторами.

30% студентів це зроблять, якщо буде забезпечена доступність продажів. У ході опитування, проведеного для журналу Nature, також було встановлено, що 20% аспірантів регулярно приймають препарати.

Дітям з легкими психічним порушеннями в США масово призначають ріталін. Опитування показали, що мало не чверть студентів і школярів цієї країни, щоб «розігнати» мозок під час підготовки до іспитів пробували ріталін. І мало кого турбує, що цей препарат — близький родич сильних наркотиків.

На Заході, де вживання метілфінідата (Ріталін) досягло жахливих масштабів, його називають «дитячим кокаїном». Їм, крім усього іншого, намагаються лікувати у дітей гіперактивність. У той же час у багатьох країнах цей препарат, близький до амфетаміну занесений до списку наркотичних засобів. Дослідження, що проводяться на початку тисячоліття показали, що випробовувані не відчули ніякої різниці між «таблеткою для розуму» і кокаїном.

Управління по боротьбі з наркотиками США, заявляє про те, що вуличне зловживання метілфенідатом стало серйозною проблемою. Ця країна споживає 85% від загального обсягу виробництва препарату. Зростає легальне споживання ріталіну в Німеччині, Бельгії, Люксембурзі, Голландії, Швейцарії, Об’єднаному Королівстві та Ісландії. З 1992 по 2000 роки число дітей у Великобританії, яким лікарі прописали стимулятори, збільшилося на 9200%.

На іншому континенті — в Мексиці за той же період рівень продажів ріталіну збільшився на 800%. Протягом більше 40 років психіатри застосовують цей препарат. У той же час ні вони, ні фармакологи до ладу не знають, яким чином і чому він працює. Пригнічує також кількість побічних ефектів.

Розробники нових поколінь «активаторів мозку» запевняють, що їх препарати не мають небезпечних побічних дій і не викликають звикання. Що б там вони не говорили, вчені за великим рахунком мають вельми смутне уявлення про те, що твориться в черепній коробці людини. Мозок дуже тонка й маловивчена частина людського тіла і проводити експерименти над ним можна лише в самих крайніх випадках і під контролем висококваліфікованого фахівця.

Так, пам’ять стала краще, пройшла тривога, покращився настрій, стало легше концентрувати увагу.

Але поки що лише можна припустити про те, на які рецептори впливає препарат, які хімічні реакції він запускає. Повністю механізм дії не вивчений, і наукова громадськість закликає до обережності. Головне не перетворювати вживання в систему.

Той самий препарат фенібут, який прописують дітям, мало не з дитячого віку, у багатьох викликає прямо протилежні реакції.

Люди, замість загострення розумової діяльності відчувають її пригнічення, замість стимулювання пізнання — апатію і деградацію. У метілфенідаті предостатньо нерозчинних наповнювачів, блокуючих у багатьох дрібні кровоносні судини. Тим самим наноситься серйозна шкоди мозку, сітківці ока, легеням і серцю.

Відомі випадки, коли тривалий прийом препарату призводив до серйозної психологічної залежності, садив нирки і печінку, викликав генетичні зміни, а в ряді випадків — конвульсії, припадки і смерть. Дослідження показали: що «пігулки пізнання» можуть бути небезпечні, якщо у людини високий кров’яний тиск. До того ж велика ймовірність того, що шукач допінгу, особливо в мережі Інтернету, придбає неякісний препарат і піддасть здоров’я серйозному ризику.