Пошуки шляхів до вічної молодості привели каліфорнійських вчених до нового відкриття: в ДНК людини виявлений своєрідний біологічний годинник, що відповідає за старіння різних тканин і органів. У журналі Genome Biology була опублікована робота, яка відкриває нові можливості в лікуванні раку і використанні стовбурових клітин.
Нова методика дозволяє зробити це по внутрішніх органах, тканинам та типами клітин. Великою несподіванкою для вчених стало те, що людський організм старіє частинами.
У результаті дослідження було виявлено, що багато здорових клітин розвивається і старіє з такою ж швидкість, як і весь організм в цілому. Але є й такі, які старіють повільніше, або, навпаки, швидше. Причому ці відхилення бувають досить серйозними, тому що в деяких випадках нездорові органи виявлялися на кілька років старшими, ніж весь організм і інші здорові його клітини.
Вивчення біологічного годинника вже дало несподівані результати. Так, тести на здоров’я тканин серця показали, що його біологічний вік виявився в середньому на 9 років молодший, ніж передбачалося. А от жіночі тканини молочних залоз старіють на два роки раніше за інші органи і частин тіла.
«Жіночі тканини молочної залози, навіть будучи абсолютно здоровими, виявляються старше, ніж інші тканини людського тіла. Це цікаво в світлі того, що рак молочної залози є найбільш поширеною формою онкології у жінок. Крім того, вік є одним з головних факторів ризику розвитку раку, так що ці дослідження можуть пояснити, чому рак молочної залози настільки поширений», — зауважив професор — генетик Каліфорнійського університету Стів Хорват.
У ході дослідження виявлено, що особливо збільшують темп старіння тканин ракові клітини, прискорюючи їх розвиток в середньому на 36 років порівняно з рештою організму. Тестування показало, що біологічний вік деяких ракових клітин мозку у дітей склав більше 80 років!
Вчені виявляють величезний інтерес до терапії, яка протидіє природному старінню, так як вона спрямована на єдиний найбільш важливий фактор ризику для більшості невиліковних захворювань — старіння.
Як сподіваються вчені, розгадка механізму біологічного годинника допоможе їм зрозуміти і навчитися сповільнювати процес старіння. Можливо, завдяки даному відкриттю, наука наблизилася до порога, за яким людство чекає ключ до вічної молодості!