Безсонна ніч прирівнюється до струсу мозку

День після безсонної ночі часто стає мукою, а в голові відчуття, ніби по ній добре вдарили. Чи можливо після безсонної ночі зберегти бадьорість?

«Штірліц спав, але знав, що рівно через 20 хвилин він прокинеться бадьорим і повним сил…». Ця фраза з легендарної радянської кінострічки знайома майже всім. І багато хто з нас неодноразово заздрили цій здатності прославленого розвідника.

У наші дні проблеми з порушенням сну відзначаються у 40–60 % населення. Головна причина такої зростаючої тенденції в авральному способі життя і великій кількості стресових ситуацій.

Середня тривалість сну може залежати як від віку людини, так і від її темпераменту. Вчені помітили, що високий інтелект, наприклад, корелює з більш коротким сном. Біографи відзначають, що Лев Толстой, Бальзак, Наполеон спали всього 4–5 годин на добу. Але більшості людей для відновлення сил потрібно 7–8 годин сну.

Основним показником норми сну є стан людини після пробудження. Чи відчуває вона себе відпочилою? Якщо людина відчуває важкість у голові, то вчені знайшли цьому пояснення.

Дослідження показали, що стан мозку лише після однієї безсонної ночі аналогічний стану після добрячого удару по голові. Вчені відзначили у учасників дослідження (міцних чоловіків) збільшення рівня вмісту хімічних речовин, які зазвичай вказують на серйозне пошкодження головного мозку.

Професор Крістіан Бенедикт з Університету Упсали в Швеції говорить, що хімічні речовини NSE і S-100B є біопоказателямі при травмах, що визначаються як струс мозку.

Було відзначено, що рівень NSE і S-100B збільшується в крові учасників групи, які провели безсонну ніч. Звичайно, це не настільки сильне підвищення, як при реальному струсі мозку, але все одно дуже значне для організму.

Під час сну мозок очищається від токсичних речовин, що впливають на підвищення рівня NSE і S-100B. Так само і попередні дослідження показали, що мозок використовує сон для «очищення» від цих хімічних речовин.

За словами професора Бенедикта, його дослідження підтверджують попередні, які пов’язують позбавлення сну з підвищеним ризиком розвитку хвороби Альцгеймера, розсіяним склерозом і хворобою Паркінсона.

Вчені пояснюють, що збільшення рівня хімічних речовин в крові після недосипу може привести до втрати мозкової тканини. Тобто отримано ще один доказ того, що хороший сон дуже важливий для підтримки здоров’я мозку.