Безпліддя – не вирок

Продовження роду

Народження дитини – невід’ємна складова щасливого подружнього життя, а бездітність і переривання роду, одна з найстрашніших бід, що можуть спіткати родину. Недарма говорять: «Справжній чоловік повинен побудувати дім, посадити дерево і виростити сина». Що ж робити, коли дім – повна чаша, є чудовий сад, а в ньому не чути дитячого сміху…

Про проблеми, які стоять на шляху подолання непліддя, ми ведемо розмову з лікарем акушер-гінекологом жіночої консультації – Богуцьким Вадимом Миколайовичем.

Безпліддя вирок?

– Ми неодноразово висвітлювали питання непліддя. Що змушує нас знову повертатися до цієї теми?

– Ні  для кого не є таємницею, що в Україні на теперішній час критична демографічна ситуація. За данами Центру медичної статистики МОЗ України лише за останні десять років скорочення чисельності населення становить 3 млн. 889,6 тис. осіб (тобто на 7,7%  українців стало менше). Однією з причин такої ситуації є зростання кількості безплідних шлюбів. Рівень безпліддя в Україні становить 15-20 %. А частота непліддя – від 10-15% до 18-20%,  є критичною для держави – це рівень депопуляції (виродження). Тому питання непліддя є також державною та соціальною проблемами.

– Останніми роками держава почала звертати увагу на демографічні проблеми та проблеми з непліддям, чи не так?

– Абсолютно вірно. Прийнята державна програма «Репродуктивне здоров’я нації»– де є належний підхід до вирішення кожного чинника непліддя , відбувається  зростання соціальної допомоги при народженні дитини , виділяються кошти на лікування непліддя в двох державних центрах (в 2011році – в чотирьох) репродукції людини. Хоча, зважаючи на обмежений державний бюджет, ці зусилля, напевно, недостатні. Взяти хоча б фінансування лікування непліддя в державних центрах (Івано-Франківському, Донецькому, Київському, Одеському). Воно складає лише 7,5% від усіх пацієнтів, яким надані послуги в тридцяти центрах по лікуванню непліддя в Україні і не покриває усіх витрат. Частину вартості препаратів (8-15 тис грн.) сплачують самі пацієнти.

– Як же ми можемо змінити ситуацію на краще в нашому місті?

– Справа в тому, що 50% успіху залежить від самих людей, їх способу життя, поінформованості в питаннях непліддя, наполегливості в досягненні мети. Поясню детальніше: кожен  кам’янчанин, що стикнувся з проблемою непліддя, повинен знати, що, відповідно до рекомендацій міжнародних організацій, провідних професійних асоціацій (ВООЗ, ESHRE, ASRM, УАРМ), слід запідозрити непліддя і негайно (підкреслюю, негайно) приступити до обстеження та лікування пацієнтів у наступних випадках:

Лікування у випатках

•       за відсутності вагітності протягом 12 місяців активного статевого життя у пацієнток до 35 років і протягом 6 місяців у пацієнток після 35 років, без застосування контрацепції;

•       ще до закінчення наведених термінів за наявності чинників, що знижують плідність (трубні вагітності; запальні захворювання органів малого тазу; видалення частини яйників; відсутність регулярних місячних; у випадку, коли резерв яєчників близький до виснаження (після 40 років, після променевого лікування чи хіміотерапії)).

Діагноз

Після встановлення діагнозу безпліддя, період консервативного і оперативного лікування без використання допоміжних репродуктивних технологій не повинен перевищувати двох років у пацієнток до 35 років і 1-го року у пацієнток після 35-ти років.

Якщо тривалість лікування перевищує 2 роки і продовжується лікування консервативними методами, згідно рекомендацій ВОЗ, такий стан розцінюється, ятрогенне (лікарське) відстрочення ефективного лікування. Тобто, якщо пацієнти вчасно не звертаються за допомогою в центри лікування непліддя, а «мандрують» від одного лікаря до іншого, від «бабки» до «натуропата», вони втрачають здоров’я, час, гроші, шанс завагітніти. А отримують лише сімейні конфлікти, розлучення, тощо.

Ще один аспект – це так званий «чоловічий фактор». В Україні, як і в світі ,частота чоловічого безпліддя складає 30-35%, жіночого – 30%, їх поєднання – 30%, неясного походження 10%. Фіксується ж  в Україні жіноче безпліддя в 5 разів частіше. Це свідчить про недоліки діагностики чоловічого безпліддя, відсутність його повної  реєстрації та, головне, «вікової» думки, що непліддя – проблема лише жінок.

Хоча, шановні чоловіки, згідно даних доказової медицини у 60,3% курців є порушення плідності (а в осіб, що не палять – лише в 19,7%). В осіб, що регулярно вживають алкогольні напої (особливо пиво – 1 пляшка в 3-7 днів) – 46,3% непліддя. До чинників, що жахливо впливають на чоловічий фактор відносять також інфекції (епідемічний паротит – «свинка», хламідіоз, та інші ІПСШ). Тому так важливо не вести «легковажне» статеве життя до шлюбу.

 – Який же порядок обстеженння неплідних пар?

– Зазвичай, необхідно провести оцінку гормонального стану, обстеження на ІПСШ (інфекції, що передаються статевим шляхом), УЗД обстеження (оцінка овуляції), спермограму, прохідність маткових труб; генетичні та імунологічні методи обстеження, ендоскопічні методи обстеження (гістеро- та лапароскопія).

– А який стан з ендоскопічними методами обстежень? Нам відомо, що без застосування гістеро- та лапароскопії часто причину непліддя встановити не вдається.

– Так, ці методи (гістеро- та лапароскопію) відносять до «золотих стандартів» обстежень при неплідді. Їх використовують на заключному етапі обстеження при жіночому неплідді. І без їх застосування причину непліддя в шлюбі вважають не встановленою.

Є надія, що в цьому році буде  за сприяння  «Центру сімейної медицини» встановлений сучасний гістероскоп (операційний та діагностичний). Це дасть можливість нашим пацієнткам з внутрішньоматковими проблемами обстежуватись та лікуватись на місці, а не в Києві, Івано-Франківську чи в Чернівцях, позаяк за даними доказової медицини діагноз встановлений лікарем і не уточнений методом гістероскопії в 30-40% є помилковим. Також при гістероскопії вдається виявити проблеми, які важко встановити іншими методами обстеження.

– Що  ж  робити парам, які нібито повністю обстежені, лікувались, а успіху не має?

В лабораторії Центра Сімейної Медицини ви можете здати аналізи та отримати надійний результат оперативно.

-Без попереднього запису 

-Прийом аналізів з 08:00-12:00

м.Кам’янець-Подільський,вул. Драгоманова 14А.