Серед хвороб, які «помолодшали», медицина поряд з інсультом та інфарктом називає атеросклероз. Причиною розвитку атеросклерозу у досить молодих людей є малорухомий спосіб життя та недотримання дієти. Спробуємо детальніше розглянути це небезпечне захворювання, щоб, так би мовити, знати ворога в лице.
Атеросклероз — це ураження стінок судин, що виражається в розростанні в стінці великих і середніх артерій сполучної тканини в поєднанні з жировим просоченням їх зсередини. Потовщення викликають ущільнення судин, звуження їх просвітів, що нерідко закінчується утворенням тромбів. Небезпека атеросклерозу в тому, що це захворювання всього організму, хвороба є проявом порушення обміну речовин, зокрема жирового обміну.
В залежності від того, в якій зоні розташовуються уражені артерії, страждає той чи інший орган або ділянка тіла з її можливим некрозом (інфаркт або гангрена).
Атеросклероз починає розвиватися, коли в крові підвищується рівень холестерину. Коли холестерин у надлишку накопичується в крові, він починає відкладатися на стінках судин. Часто таке відбувається при стресах, при зниженні функції щитовидної залози і статевих залоз, при вживанні їжі з високим вмістом холестерину.
Надалі навколо холестеринових бляшок починає розростатися сполучна тканина і настає атеросклероз судин.
Найчастіше атеросклероз зустрічається у чоловіків у віці від 50 до 60 років і у жінок після 60 років. Але останнім часом атеросклероз став проявлятися і у більш молодих людей (30–40 років), а також відзначається спадкова схильність до атеросклерозу.
Сучасна медицина виділяє цілий ряд факторів, які можуть спровокувати розвиток атеросклерозу. Серед них виділяється дві групи факторів: незмінні і змінювані.
До незмінних чинників відносять ті, які прийнято вважати неминучими, і перед якими лікарі безсилі. Серед них стать, вік і генетична схильність.
Змінні чинники це ті, з якими можна боротися за допомогою лікарських препаратів або коригуючи спосіб життя. Розглянемо їх більш докладно.
Куріння. Регулярне куріння в два-три рази збільшує ризик виникнення атеросклерозу. За даними досліджень впливу тютюнового диму на серцево-судинну систему виявлено негативний вплив на кровоносні судини.
Ожиріння. Цю причину можна назвати головною у розвитку атеросклерозу через явне порушення жирового обміну в організмі. Більш того, ожиріння провокує виникнення цукрового діабету та артеріальної гіпертонії.
Цукровий діабет. У хворих на цукровий діабет ризик придбання атеросклерозу підвищується в 4–7 разів. Пояснюється це тим, що у хворого спостерігається порушення ліпідного обміну, який прийнято вважати одним із основних чинників розвитку атеросклеротичних бляшок.
Артеріальна гіпертонія. Це незалежна причина виникнення атеросклерозу. При даному захворюванні артеріальні стінки більш інтенсивно просочуються жирами, чим провокується поява атеросклеротичних бляшок. А порушення еластичності судин сприяє розвитку гіпертонії.
Неправильне харчування. Любителі жирної їжі з великою кількістю тваринних жирів більше за інших схильні до прискорення процесу формування бляшок у судинах.
Малорухливий спосіб життя (гіподинамія). Доведено численними експериментами, що пасивний спосіб життя викликає порушення обміну як вуглеводів, так і жирів.
Інфекції. Ця причина розвитку атеросклерозу стала відома медицині не так давно. Проведені дослідження показали, що атеросклероз набагато швидше розвивається на тлі цитомегавірусной і хламідійної інфекції. Таку закономірність вдалося виявити за рахунок великої кількості антитіл проти цих інфекційних захворювань, виявлених в організмі хворих.
Підступність атеросклерозу в тому, що в більшості випадків розвивається він непомітно. Однак при правильному способі життя, дотриманні здорового харчування навіть при наявності патологічної спадковості можна значно знизити ризик виникнення хвороб судин.