Статистика стверджує, що кожен п’ятий чоловік після 30 років постійно хропе уві сні. Цей звуковий феномен, що виникає при розбитті одних в одного м’яких структур глотки на тлі проходження струменя повітря через звужені дихальні шляхи може виникнути в будь-якому віці. Крім незручностей для оточуючих, хропіння може сигналізувати про наближення і бути одним з основних симптомів серйозного захворювання — синдрому обструктивного апное сну.
Статистика стверджує, що кожен п’ятий чоловік після 30 років постійно хропе уві сні. Цей звуковий феномен, що виникає при розбитті одних в одного м’яких структур глотки на тлі проходження струменя повітря через звужені дихальні шляхи може виникнути в будь-якому віці. Крім незручностей для оточуючих, хропіння може сигналізувати про наближення і бути одним з основних симптомів серйозного захворювання — синдрому обструктивного апное сну.
Чоловічий храп задуманий природою для того, щоб жінка не надто засмучувалася, що її чоловік не прийшов додому ночувати.
Складно знайти людину, яка за своє життя хоча б раз не храпнула. У той же час частота виявлення хропіння прогресивно збільшується в міру старіння. Сильні нічні «рулади» можуть досягати гучності 112 дБ (70 децибел відповідають розмові на підвищених тонах). Парадокс у тому, що людина зазвичай не чує власного хропіння.
Під час сну мимоволі розслабляються м’яке піднебіння і язичок, а хропіння виникає внаслідок вібрації м’яких тканин гортаноглотки, обумовленої особливостями анатомічної будови людини. Так причинами хропіння можуть бути: викривлення носової перегородки, уроджена вузькість носових ходів та/або глотки, поліпи в носі, подовжений піднебінний язичок, маленька, зміщена нижня щелепа (із порушенням прикусу), збільшення мигдаликів, ожиріння. Дефіцит сну і втома, прийом алкоголю та снодійних препаратів, куріння, зниження функції щитовидної залози і менопаузи у жінок в свою чергу знижують тонус м’язів глотки.
Вважається, що саме хропіння, як феномен, не небезпечний, але в той же час найчастіше — це сигнал хвороби. Хропіння і саме може викликати різні патологічні феномени. Італійські вчені стверджують, що хронічне нічне хропіння, зменшуючи кількість сірої речовини і знижуючи розумові здібності, призводить до деструктивних змін у мозку. Тести на інтелект підтвердили, що у людей, які страждають від хропіння, розумові здібності гірше, ніж у тих, кому не знайома ця проблема.
Нерідко хропіння є симптомом феномена колапсу (схлопування) глотки під час сну. Лікарі називають його синдромом апное сну (апное – зупинка дихання). Хропіння часто пов’язують з високим кров’яним тиском. Також у людей, що хропуть уві сні, підвищений ризик серцево-судинних захворювань.
Вчені з Сан-Франциско стверджують, що люди, які хропуть уві сні, спалюють зайві калорії швидше, ніж всі інші. Коли вони не сплять, процес спалювання не припиняється.
Відомо, що ожиріння, є одним з факторів провокуючих появу порушень розладів дихання, що відбуваються під час сну (хропіння, перерви в диханні). Виникненню хропіння і перерв у диханні також сприяють різкі зміни у вазі. Механізм взаємовпливу цих факторів повністю не вивчений. Можливо, що порушення дихання впливають на метаболізм, а це в свою чергу, призводить до накопичення зайвих кілограмів. Але також може бути, що зайва вага є прямою причиною порушень дихання під час сну.
Група дослідників з університету штату Каліфорнія під керівництвом Еріка Кезірьяна вирішили відкрити завісу невідомості. Вони обстежили 212 дорослих людей, хто має симптоми порушень дихання під час сну. При обстеженні стану здоров’я добровольців, особлива увага приділялася процесу сну. Вчені встановили, що учасники, які страждають хропінням, витрачали на добу в середньому 1999 калорій. Ті, хто не хропів — в середньому 1763 калорій.
Хоча, як стверджують автори дослідження, виконана ними робота допомогла більше дізнатися про природу порушень дихання уві сні, взаємозв’язок між хропінням і вагою залишається загадкою.
Наперекір загальноприйнятій думці, ізраїльські вчені встановили, що хропіння може бути до певної міри корисниим для здоров’я людини.
Група дослідників проаналізувала історії хвороб 600 чоловік у віці від 65 років і старше. Аналіз показав, що у людей, страждаючих від помірно вираженого апное сну, ризик ранньої смерті в два рази нижчий, ніж у тих, хто не хропе ночами. У осіб, які страждають найважчими формами апное сну (відповідно сильніше хропуть) ризик ранньої смерті перебуває на рівні з тими особами, що не хропуть.
Вчені вважають, що серце і мозок зміцнюють постійні паузи в диханні, викликають регулярні перерви в постачанні органів киснем і кров’ю. Коли людину наздоганяє інфаркт або інсульт, то його тіло до цього підготовлено краще. Ізраїльські лікарі в роздумах: чи варто взагалі лікувати людей похилого віку від хропіння.
У той же час глава дослідницької групи з університету Лафборо (Великобританія) професор Джим Горн остерігає: «Все ж таки краще обстежитися у лікаря і пройти курс лікування, ніж сподіватися, що хропіння продовжить життя».
У конкурсі на гучне хропіння, що проходило в Мадриді, переміг 62-річний безробітний громадянин Еквадору Педро Сорія Лопес. Колишній охоронець заснув всього через три хвилини і хропів з гучністю 70 децибел. За це отримав тисячу євро.
Друге місце в конкурсі на гарне слово в світі зайняло слово з китайської мови «хулу», що означає дієслово «хропіти» та іменник «хропіння». Конкурс, присвячений дослідженню міжнародних відносин, був організований німецьким журналом «Культурний обмін».
У ході дослідження, проведеного вченими Університету Case Western Reserve в Клівленді, з’ясувалося, що порушення дихання під час сну, відоме як синдром обструктивного апное сну, і у два рази вище посилює ризик інсульту у чоловіків середньої та старшої вікової групи. Ризик інсультів у сильної половини істотно підвищують навіть помірні прояви нічного апное сну. До того ж небезпека крововиливу в мозок накопичується з роками.
Дослідники проводили спостереження за 2462 чоловіками і 2960 жінками у віці від 40 років і старше. Ні в кого з них не було інсульту. Для того, щоб визначити, чи є у них апное, і наскільки серйозно воно виражається, всі вони на початку дослідження пройшли через стандартний домашній тест сну. Протягом наступних 9 років у 193 людей стався крововилив у мозок. Жертвами інсульту стали 85 чоловіків і 108 жінок.
Вчені встановили, що найбільш значний ризик крововиливу у зв’язку з обструктивним апное сну був зафіксований саме серед чоловічої половини. І це незважаючи на те, що жінок, уражених інсультом, було більше. До того ж навіть легка форма обструктивного апное сну збільшувала ризик інсульту вдвічі, а середня і тяжка форма — у три рази.
У жінок, підвищеному ризику інсульту були схильні тільки ті представниці прекрасної статі, у яких спостерігалася тяжка форма апное. Ескулапи припускають, що це пов’язано з тим, що обструктивного апное сну у чоловіків, переважно розвивається у більш молодому віці. Ризики інсульту стають все більш вищими, чим довше тягнеться даний розлад сну.
У Центрі Сімейної Медицини Ви можете пройти всі необхідні аналізи, а також проконсультуватися з нашими фахівцями які нададуть кваліфіковану допомогу.