Чим більше медицина надає синтетичних засобів лікування людині, тим частіше вона схиляється до альтернативних методів оздоровлення. Спробуємо розібратися в причинах популярності такого виду лікування як ароматерапія.
Ароматерапія — напрям медицини, що вивчає вплив летючих речовин, у тому числі ефірних олій, рослинних фітонцидів на організм людини.
Завдяки розкопкам археологів, можна з упевненістю стверджувати, що історія ароматерапії почалася ще в кам’яних печерах первісних людей, де вчені виявили безліч залишків рослин, які використовувалися для лікування та створення відповідного аромату. Сам напрям ароматерапії існує більше 6000 років, а особливо вона була поширена у Давньому Єгипті, де аромати використовували для догляду за шкірою, ароматизації одягу і приміщень, їх додавали в їжу і вино. У храмах жерці застосовували потрібні аромати для впливу на свідомість прихожан, вводячи їх у транс. Довгі століття мистецтво приготування ефірних масел трималося в строгому секреті і було відомо тільки обраним.
Термін «ароматерапія» з’явився лише в 20-х роках минулого століття. Його запропонував французький хімік і парфумер Рене Марі Гаттефос, коли зрозумів, що багато натуральних ароматичних масел діють набагато ефективніше, ніж їх синтетичні замінники.
Після тривалих досліджень і багатої практики медики встановили, що натуральні ефірні масла мають цілу низку корисних властивостей. Сьогодні відомо понад 200 різних ефірних масел, що надають цілющу дію при грамотному їх використанні. Діючи досить агресивно на деякі види мікробів, багато з них абсолютно нешкідливі для людини. Всі ефірні масла мають бактерицидні, протизапальні та антисептичні властивості, стимулюють діяльність ендокринних залоз, активізують імунну систему, знімають емоційну напругу, допомагають при головному болю, стимулюють життєву енергію, покращують настрій, надають благодійний вплив на органи дихання, кровообігу і травлення. Великою перевагою ефірних масел є те, що з часом їх антисептичні властивості не слабшають.
Незважаючи на всі позитивні властивості ароматерапії, застосовувати її треба, дотримуючись певних правил.
Ефірні масла можна застосовувати різними способами. Розглянемо найбільш поширені з них.
Аромолампа. Цей метод застосовується для насичення повітря приміщення цілющими ароматами. Для цього в лампу наливається вода і капає масло (2 крапель на 5 м кв. площі води). Підпалюється свічка, і вода разом з маслом повільно випаровується, наповнюючи повітря цілющим ароматом.
Інгаляції. Застосовуються в комплексній терапії захворювань дихальних шляхів. Це простий і дієвий метод. При холодних інгаляціях треба вдихати аромат масла або флакона, попередньо завдавши його на тканину. Гарячі інгаляції проводять наступним чином: в посуд наливають гарячу воду (60–80°С), капають 3-5 крапель ефірного масла на 0,5 л води. Потім під щільним рушником або покривалом, закривши очі, вдихають гарячий ароматний пар протягом 6–7 хвилин.
Ароматичні ванни. У гарячу воду (38–40°С) додають 5–12 крапель олії, попередньо розведеної в емульгаторі (вершки, мед, рослинне масло, шампунь). Вся суміш добре перемішується з водою. Час прийому ванни — 5–15 хвилин. Ароматична ванна особливо ефективна, так як цілюще масло всмоктується всією поверхнею тіла, що впливає одночасно на легені, кишечник, нирки, нервову систему.
Масаж. Це особливо приємний метод ароматерапії, адже довірити втерти олію можна коханій людині. Під час масажу ароматичні речовини значно швидше потрапляють через шкіру і лімфу в органи і тканини.
Застосування ефірних масел довело свою ефективність при лікуванні самих різних захворювань. Перш за все, це біль різного походження (головний біль, мігрень, судоми, розтягнення м’язів, вивихи, ревматизм, артрит). Серед хвороб внутрішнього нездужання можна відзначити знижений і підвищений кров’яний тиск, набряклість, нудота, печія, порушення менструального циклу, застуда, грип, бронхіт. Особливе місце займає ароматерапія в лікуванні шкірних захворювань: нариви, екземи, запалення шкіри, грибкові захворювання, випадіння волосся і багато інших.
При правильно призначеній схемі лікування ароматерапія здатна творити чудеса, а купити заповітні флакони з чарівними маслами можна сьогодні в будь-якій аптеці.