Коли вагітній жінці діагностують анемію, це викликає хвилювання і масу питань. Що робити при анемії і як її уникнути під час вагітності?
По-народному анемію називають недокрів’ям. Звичайно, це не означає, що крові стає менше, але анемія — це зниження рівня гемоглобіну в крові. Разом з гемоглобіном знижується і кількість червоних кров’яних тілець — еритроцитів. У нормі гемоглобін у жінок становить 120-160 г/л, еритроцитів — 3,4–5,0 млн. / Мкл.
Найчастішою причиною діагностики анемії є брак одного з основних компонентів гемоглобіну — заліза. У 90% випадків діагностується залізодефіцитна анемія.
Вагітність, як правило, супроводжується залізодефіцитот, особливо до кінця терміну. Однак деякі її взагалі не помічають і не пред’являють лікаря ніяких скарг. Інші відчувають слабкість, задишку, запаморочення, непритомність, зниження працездатності. Інші симптоми анемії: зміна шкіри (жовтизна долоньок і трикутника під носом), тріщини в куточках рота, ламкість нігтів, випадіння волосся, м’язова слабкість, зміна смакових відчуттів.
Найбільш частим наслідком дефіциту заліза під час вагітності є підвищена чутливість до інфекційних захворювань, оскільки залізо безпосередньо діє на роботу імунної системи, а також бере участь у зростанні нервових клітин, синтезі колагену та ін.
Анемія може стати причиною різних ускладнень вагітності. Якщо анемію запустити, то може бути порушена функція плаценти і розвинутися плацентарна недостатність. У жінок з анемією в 1,5 рази частіше проявляється токсикоз, ніж у здорових. Приблизно у 40-50% жінок, що страждають анемією, вагітність протікає з набряками, в сечі виявляється білок, підвищується артеріальний тиск. Інші ускладнення анемії: невиношуваність, передчасні пологи, слабкість пологової діяльності, гіпотонічні кровотечі під час пологів, гнійно-септичні післяпологові ускладнення та ін.
У малюків, чиї мами під час вагітності страждали анемією, до року життя теж часто виявляється недокрів’я. У таких дітей імунітет не має достатньої сили, щоб захистити організм від ГРВІ, пневмонії, ентероколіту, різних форм алергії.
Кому необхідна профілактика анемії?
Лікування анемії передбачає білкову дієту, вітаміни, препарати заліза.